תקציב של כולנו

87% מעדיפים שראשות ועדת הכספים תימסר לכולנו

סקר מכון סמית לחדו"ש: 62% תומכים בהקמת ממשלה בלי המפלגות החרדיות. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "ממשלת הליכוד-חרדים עלולה לבצע מכירת חיסול של עתיד המדינה. יש לקוות שראש הממשלה יאזין לציבור שחרד מכך"

חברי הכנסת ניסים זאב משס ומשה כחלון מהליכוד בישיבה בכנסת 14072008 צילום קובי גדעון פלאש 90.חברי הכנסת ניסים זאב מש"ס ומשה כחלון מהליכוד. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

62% מהאוכלוסייה היהודית מעדיפים הקמת ממשלה בלי המפלגות החרדיות ועם מפלגה מגוש המרכז או השמאל. 38% בלבד תומכים בהקמת ממשלת ימין-חרדים. 87% מהציבור היהודי מעדיפים שראשות ועדת הכספים תימסר למפלגת כולנו של משה כחלון – ולא ליהדות התורה. 13% בלבד תומכים במסירת התפקיד ליהדות התורה.

כך עולה מסקר שערך מכון רפי סמית בהזמנת חדו"ש. הסקר האינטרנטי נערך שלשום בקרב 500 איש, שמהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

96% מהחילונים והעולים, 95% מהמסורתיים ו-73% מהדתיים מעדיפים שראשות ועדת הכספים תימסר לכולנו ולא ליהדות התורה. האוכלוסייה היחידה שבה יש רוב למסירת הוועדה לידי המפלגה החרדית האשכנזית היא החרדים – ש-93% מהם תומכים בכך.

מה קורה בין מצביעי המפלגות שמיועדות לקואליציה? 100% ממצביעי כולנו, 88% ממצביעי הליכוד, 94% ממצביעי ישראל ביתנו ו-84% ממצביעי הבית היהודי תומכים במסירת ראשות הוועדה לכולנו ולא ליהדות התורה. בין מצביעי המפלגות החרדיות, 87% תומכים במסירת הוועדה ליהדות התורה.

כאמור, 62% מהאוכלוסייה היהודית מעדיפים ממשלה בלי המפלגות החרדיות. לדעתם, את מקום המפלגות החרדיות צריכות לתפוס מפלגה מהמרכז או מהשמאל. בעמדה זאת תומכים 87% מהחילונים, 85% מהעולים ו-60% מהמסורתיים. עם זאת, 91% מהדתיים ו-100% מהחרדים מעדיפים ממשלה עם ש"ס ויהדות התורה.

61% ממצביעי הליכוד ו-73% ממצביעי הבית היהודי מעדיפים ממשלה עם המפלגות החרדיות. 69% ממצביעי כולנו ו-87% ממצביעי ישראל ביתנו מעדיפים ממשלה בלעדיהן

התמונה מורכבת יותר בקרב המפלגות המיועדת להרכיב את הקואליציה החדשה בראשות בנימין נתניהו: 61% ממצביעי הליכוד ו-73% ממצביעי הבית היהודי מעדיפים ממשלה עם המפלגות החרדיות. לעומת זאת, 69% ממצביעי כולנו ו-87% ממצביעי ישראל ביתנו מעדיפים ממשלה בלעדיהן. 100% ממצביעי המפלגות החרדיות מעדיפים ממשלה בהשתתפותן.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הסקר מוכיח כמה חשוב לציבור שתהיה ממשלה אזרחית שתדאג לכולם ולא רק למגזרים מקורבים, וכמה חשוב לציבור שבראש ועדת הכספים יעמוד נציג של מפלגה לא סקטוריאלית". רגב ציין, ש"מסמך הדרישות הקואליציוניות הצפויות של המפלגות החרדיות, שהכינה חדו"ש, מגלה שממשלת הליכוד-חרדים עלולה לבצע מכירת חיסול של עתיד כלכלת המדינה. הציבור רוצה לראות את המפלגות החרדיות הקיצוניות מחוץ לממשלה וללא אפשרות לשבש את חיי החברה והמדינה. יש לקוות שראש הממשלה יאזין לרצונו".

רגב הדגיש, כי "ספק אם היה מעולם יו"ר ועדת כספים כל כך סקטוריאלי כמו משה גפני". הוא הזכיר ש"דו"ח חדו"ש חשף כי בתקופת כהונתו של גפני הועברו מדי שנה כמיליארד שקלים למטרות דת ולמטרות חרדיות, מעבר למה שהוקצב בתקציב המדינה. אסור לחזור לתקופה שבה גפני ישב על ברז הכספים וגזר קופונים לישיבות ולמוסדות חינוך ללא ליבה. מי שרוצה שגברים חרדים ימשיכו לצאת לעבוד, חייב למנות יו"ר ועדת כספים ממלכתי".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?