חבלה במאמץ הלאומי

עלות הדרישות הקואליציוניות של המפלגות החרדיות – 2.5 מיליארד

לפחות שני תפקידים שידרשו המפלגות האלו, יו"ר ועדת הכספים ושר הפנים, מקנים יכולת להעביר הקצבות בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה לגורמים מקורבים. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: מכירת חיסול של עתיד המדינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה. לימינו יצחק כהן מש"ס, לשמאלו יעקב ליצמן מיהדות התורה.צילום: פלאש 90

עלות הדרישות המגזריות הצפויות של המפלגות החרדיות היא יותר מ-2.5 מיליארד שקל בתקציבים ישירים. בנוסף, לפחות שני תפקידים שידרשו המפלגות האלו, יו"ר ועדת הכספים ושר הפנים, מקנים יכולת להעביר הקצבות בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה לגורמים מקורבים. התוצאה הקשה עוד יותר: התוספות התקציביות יעודדו גברים חרדים להישאר בכוללים ולא לצאת לשוק העבודה. עוד תוצאה: ההחלטות שהעבירה יש עתיד לגבי יישום לימודי הליבה בחינוך החרדי ירוקנו מתוכן.

כך עולה ממסמך הדרישות הקואליציוניות הצפויות של המפלגות החרדיות של חדו"ש. המסמך נכתב על ידי סמנכ"ל המחקר וההסברה של חדו"ש, שחר אילן. הוא מבוסס על כ-30 שנות סיקור ומעקב אחרי המשאים ומתנים הקואליציוניים של המפלגות החרדיות, ההסכמים הקואליציוניים של המפלגות החרדיות בכנסת ה-18 וכן על התבטאויות של בכירים חרדים ופרסומים בתקשורת החרדית בחודשים האחרונים.

למסמך המלא

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "נראה שבנימין נתניהו עומד לפתוח במכירת חיסול כללית של תקציב המדינה ועתידה למפלגות החרדיות". לדברי רגב, "לא מדובר רק בסכומי העתק שיוקצבו לישיבות, למוסדות המפלגתיים ולאברכים. חמורות בהרבה התוצאות וההשלכות של סכומים אלה".

"ההקצבות הנדיבות לאברכים", אמר רגב, "עתידות להשאיר אותם בכוללים ולחבל במאמץ הלאומי להוציא את הגברים החרדים לשוק העבודה. מימון חינוך ללא ליבה יקשה על דורות של תלמידים חרדים לצאת לשוק העבודה. בכך עתידה ממשלת נתניהו החדשה לקבור את עתיד כלכלת המדינה ולגרום נזק לדורות. השקט הקואליציוני שנתניהו יקנה במחיר הזה אינו שווה את האסון שנקבל בתמורה".

בין הדרישות הצפויות:

ישיבות. הגדלת התקציב לישיבות לבוגרים בשני שלישים, מ-600 מיליון שקלים היום למיליארד שקל.

מימון חינוך ללא ליבה יקשה על דורות של תלמידים חרדים לצאת לשוק העבודה

המשמעות: הגדלת התמיכה הישירה של המדינה בכל אברך כולל (תלמיד ישיבה נשוי) מכ-400 שקלים לכ-800 שקלים. דרישה צפויה נוספת: חידוש קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים, שפסל בג"ץ בעקבות עתירת חדו"ש, המרכז הרפורמי לדת ומדינה וארגונים נוספים (130 מיליון). התוצאה: פגיעה קשה במאמצי המדינה להוציא גברים חרדים לעבודה.

חינוך חרדי. ביטול ההחלטות שהעבירה יש עתיד, המחייבות אכיפת תוכנית הליבה בחינוך החרדי לבנים. התוצאה: המשך הפגיעה ביכולת של בוגרים חרדים להשתלב בשוק העבודה. דרישות נוספות: העברתו מחדש של חוק נהרי, המחייב רשויות מקומיות לממן מוסדות חינוך חרדיים בנוסף לתקציבי משרד החינוך (הערכה: כ-200 מיליון); חידוש תקציב התרבות היהודית של משרד החינוך, המממן את ארגוני התרבות המפלגתיים של המפלגות החרדיות, דוגמת אל המעיין של הש"ס, וארגוני החזרה בתשובה (כ-50 מיליון).

קצבאות ילדים. צפויה דרישה להגדלת קצבאות ילדים במיליארד עד שניים. אם יחולק הכסף בצורה שוויונית לכל הילדים, ללא קשר למיקומם במשפחה, אין בעיה עם דרישה זו. אם יינתן כבעבר רק למשפחות מרובות ילדים, יהפכו קצבאות הילדים מחדש לקצבה מגזרית לחרדים ולבדואים ולהטבה מעודדת ילודה.

דרישות בתחום החקיקה:

• חוק הגיוס. ביטול הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס. השאלה הגדולה: מה יבוא במקום?

• חוק הגיור. ביטול החלטת הממשלה להקים עוד כ-30 בתי דין לגיור. התוצאה: המשך הקיפאון בגיור.

• חוקי יסוד. זכות וטו על כל שינוי בחוקי היסוד.

הסטטוס קוו. זכות וטו על כל חקיקה שמשנה את הסטטוס בנושאי דת ומדינה.

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?