טקס לא דתי

סערה עקב המלצת קח"ר להוציא רבנים מהשבעות טירונים

"זו מלחמה ענקית נגד הרבנות ופגיעה ביהדות", אמר הרב הצבאי הראשי לשעבר, תת-אלוף (מיל') אביחי רונצקי. גם שר הביטחון ויו"ר ש"ס מתחו ביקורת על ההצעה

טירונים מחטיבת גבעתי בטקס השבעה. צילום: Israel Defense Forces, Flickrטירונים מחטיבת גבעתי בטקס השבעה. צילום: Israel Defense Forces, Flickr

קצין חינוך ראשי בצה"ל (קח"ר) המליץ לראש אגף כוח אדם להפסיק את השתתפותם של רבנים צבאיים בטקסי השבעה של טירונים. פרסום תוכן ההמלצה בחדשות 2 מעורר סערה. "זו סטירת לחי, מלחמה ענקית נגד הרבנות ופגיעה ביהדות", אמר הרב הצבאי הראשי לשעבר, תת-אלוף (מיל') אביחי רונצקי.

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, קרא לרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, לגנות את הדברים. "לא ייתכן שרבנים במדינת ישראל, בטקס ההשבעה בכותל המערבי שהוא מקומם הטבעי, יהפכו ללא רצויים", אמר דרעי.

שר הביטחון, משה יעלון, אמר בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל: "יש מקום גם לסממנים דתיים בטקס צבאי. אנחנו עושים טקסי השבעה בכותל המערבי, זה לבו הפועם של עם ישראל וירושלים, אלפי דורות ערגו למקום הזה".

במכתב של קח"ר, תת אלוף אבנר פז-יצחק, לראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, נכתב בין השאר, "אני מוצא טעם לפגם בכך שהדמויות המרכזיות בטקס, לצד מפקד היחידה, הם הרב החילי ורב היחידה. הטקס איננו טקס דתי ואין סיבה שייראה כך".

קח"ר: אני מוצא טעם לפגם בכך שהדמויות המרכזיות בטקס, לצד מפקד היחידה, הם הרב החילי ורב היחידה

פז-יצחק המליץ שאת האישיות המרכזית המשתתפת בטקס ההשבעה ילווה מפקד היחידה, והרב החילי או רב אחר לא יצטרפו אליהם. לפי הצעתו, את פרק התנ"ך שנקרא בטקס יקרא אחד ממפקדי הטירונים, מכיוון ש"אין בלעדיות לרבנות בנושא התנ"ך". הטקס לא יכלול דברים מפי הרב החילי.

המלצתו של קח"ר לשינוי טקס ההשבעה התקבלה בביקורת גם בקרב חיילים מהשורה. "אני פשוט בשוק מההמלצה המזעזעת הזאת", אמר חייל דתי. "זו תורת ישראל ואנו נשבעים על התנ"ך. אני מצפה שמישהו בצבא יבטל מהר את ההמלצה הזו, כי היא משפילה אותי כחייל. מה היה הדחף של חיל החינוך לעשות את זה? זו מלחמה".

מדובר צה"ל נמסר: "לאורך השנים פקודת 'טקס השבעת טירונים' שונתה כמה פעמים, ובימים אלו היא נבחנת בצה"ל בהמלצת גורמים מקצועיים. במסגרת זו נבחן מחדש אופיו של טקס ההשבעה בדגש על הגדרת מרחב הפעולה של המפקד ועל ההוראות המחייבות בפקודה, תוך שמירה על צביון צה"ל כצבא ממלכתי הכולל בתוכו משרתים בעלי אמונות שונות".

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?