הפרת החלטה

יהדות התורה פרסמה ברכות של גדולי התורה למצביעים

ב"קריאת הקודש" לבוחרים, שעליה חתומים בין היתר הרב שטיינמן והאדמו"ר מגור, מברכים רבנים את המצביעים בבנים, אריכות ימים ופרנסה. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "יהדות התורה הוכיחה שוב שהיא אינה מכירה בשלטון החוק הישראלי ורואה עצמה מעל החוק"

הישיבה המשותפת של שלושת מועצות גדולי התורה החרדיות כנגד חוק הגיוס. בני ברק, 24.02.2014 צילום פלאש 90.ישיבה משותפת של שלוש מועצות גדולי התורה החרדיות בבני ברק. ברכות בניגוד לחוק. צילום: פלאש 90

בניגוד להחלטת יו"ר ועדת הבחירות הקודמת, השופט אליקים רובינשטיין, ובניגוד לחוק הבחירות, פרסמה יהדות התורה הבטחה לברכות לכל מי שיצביע ג'. על ההבטחה חתומים 26 בכירי הרבנים של המפלגה וביניהם הרב אהרן לייב שטיינמן, הרב חיים קנייבסקי והאדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אומר בתגובה ש"יהדות התורה הוכיחה שוב שהיא אינה מכירה בשלטון החוק הישראלי ורואה עצמה מעל החוק". הוא דורש מיהדות התורה להתחייב מיד להימנע מכל פרסום נוסף של מודעת הברכות.

חוק הבחירות קובע כי "כל המשדל אדם להצביע בעד רשימת מועמדים מסוימת בדרך של השבעה, קללה, נידוי, חרם נדר או הבטחה להעניק ברכה דינו מאסר חמש שנים או קנס".

מדי מערכת בחירות מפרסמת יהדות התורה את מה שהיא מכנה "קריאת קודש", שבה קוראים רבני המפלגה לשומעים להם להצביע ג'. הפעם הקדימה המפלגה ופרסמה את הקריאה ביום שישי האחרון, שבועיים וחצי לפני הבחירות. בקריאה נאמר: "היננו תפילה להשם יתברך כי הפועלים והמצביעים למען רשימת יהדות התורה המאוחדת והשבת, אגודת ישראל דגל התורה,

קשה שלא לתהות אם הסירוב של יהדות התורה לוותר על האמצעי האסור של ברכות מהווה הודאה בכך שבלי הבטחות מיסטיות המפלגה תאבד קולות רבים

שסימנה ג' לכנסת, יתברכו בבני חיי ומזוני [בנים, אריכות ימים ופרנסה] ובכל הברכות ממקור הברכות".

בכך חזרה יהדות התורה על העבירה שביצעה במערכת הבחירות ב-2013. אז הורה השופט רובינשטיין, בעקבות עתירה שהגישה חדו"ש, לבצע שורת שינויים בנוסח הברכה. את המלה "יתברכו" הורה לשנות ל"שיזכו" ואת המלים "בכל הברכות ממקור הברכות" שהופיעו במודעה המקורית הורה לשנות ל "שיזכו בכל הטוב ממקור השפע".

הרב רגב אמר בתגובה: "שוב הוכח שיהדות התורה ורבניה רואים בחוק הישראלי לכל היותר המלצה בלתי מחייבת ואינם מהססים לרמוס אותו". לדבריו, "הדרג הבכיר של הרבנים שבהם מדובר הופך את העבירה לחמורה במיוחד. העובדה שהם חוזרים על אותה עבירה למרות החלטת יו"ר ועדת הבחירות בבחירות הקודמות מהווה צפצוף ארוך על החוק".

לדברי רגב, לברכות הרבנים "יש ערך ומשקל מיוחד בעיני מצביעים חרדים רבים המאמינים בכוחן המאגי. קשה שלא לתהות אם הסירוב של יהדות התורה לוותר על האמצעי האסור של ברכות מהווה הודאה בכך שבלי הבטחות מיסטיות המפלגה תאבד קולות רבים".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?