מאבקי ש"ס ביהדות התורה

משה גפני: ש"ס ביצעה מהפכה אולי בבית סוהר

בעקבות דבריו של חבר הכנסת מיהדות התורה אמר יו"ר ש"ס, אריה דרעי: הם רוצים אותנו חלשים

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה בנאום במליאה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה תקף בשבוע שעבר את ש"ס. גפני התייחס לטענתה של המפלגה, כי חוללה מהפכה ביישובי הפריפריה. במפגש שתועד באתר "כיכר השבת" אמר גפני: "איזו מהפכה הם עשו? אולי יש איזה בית סוהר שהם עשו בו מהפכה. ש"ס לא עשו שום מהפכה".

חברו לסיעה של גפני, מאיר פרוש, אמר בכנס פעילים כי ש"ס אינה מפלגה חרדית וכי אין בה "דעת תורה".

בתגובה על דבריו של גפני יצא יו"ר ש"ס, אריה דרעי, להתקפה נגדו ונגד ראש יחד, אלי ישי. דרעי, לפי "הארץ", הודה כי בשנים האחרונות נעצרה ש"ס במימוש "המהפכה", אלא שלדבריו גפני "יודע גם בדיוק את הסיבה למה, ולא לחינם הם שמרו עליו (על ישי). הם שומרים על אותו יו"ר. היה להם נוח שיהיה בן אדם חלש. הם לא רוצים אותנו חזקים, הם חוששים מאתנו חזקים".

גפני טוען שהחרדים האשכנזים דאגו ליישובי הספר לא פחות מש"ס, אבל קופחו שם פוליטית

גפני, שבעבר היה תושב אופקים, טוען זה שנים שהחרדים האשכנזים דאגו ליישובי הספר לא פחות מש"ס, אבל קופחו שם פוליטית. יהדות התורה מצהירה כעת כי תפנה גם למצביעים שש"ס רואה בהם את תומכיה הטבעיים. גם ש"ס פונה לציבור שיהדות התורה ראתה בו קהל שלה – אנשי המעמד החרדי הבינוני, "החרדים העובדים" וגם אנשי הפלג הליטאי.

ביום שישי פרסמה יהדות התורה מכתב שבו קראו בכירי הרבנים האשכנזים לתמוך במפלגה. המכתב כלל שורה שגרמה להחרפת היחסים בין יהדות התורה לש"ס. נאמר בו כי יהדות התורה "היא הרשימה האחת והיחידה אשר אנו קוראים להצביע בעבורה".

ביהדות התורה אומרים כי שורה זו נועדה להבהיר שהרבנים אינם תומכים בישי, אבל ש"ס ראתה בה קריאה שלא לתמוך גם בה. בש"ס מצפים לצעד שיבטא לגיטימציה מלאה מצדם של בכירי הרבנים האשכנזים, אבל מביאים בחשבון כי ייתכן שצעד זה לא יינקט.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?