אני לא עמדתי

נשיא מועצת החכמים: "התקוה" שיר מטומטם

בכנס של ש"ס בנתיבות התייחס הרב שלום כהן בזלזול להמנון הלאומי והשווה את הציונות הדתית לעמלק

חבר מועצת החכמים של ש''ס וראש ישיבת ''פורת יוסף'' הרב שלום כהן, בביתו בירושלים. 06-10-2011. צילום: קובי גדעון/פלאש 90נשיא מועצת החכמים של ש''ס, הרב שלום כהן, בביתו בירושלים. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הרב שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, כינה אתמול את ההמנון הלאומי "התקוה" "השיר המטומטם הזה". לפי חדשות 2, בנאום בכנס של ש"ס בנתיבות סיפר הרב כהן, כי גם הרב עובדיה יוסף ז"ל סירב בעבר לשיר את ההמנון.

"היינו יושבים אחד ליד השני", סיפר הרב כהן על הרב יוסף. "בסוף ההכתרה של יצחק נסים התחילו לשיר 'כל עוד בלבב'. אמרתי, 'מה, אלה משוגעים? מה, מכתירים ראש ממשלה? מה זה?' אני לא עמדתי. כולם עמדו. שאלתי את הרב 'למה עמדת?' הוא אמר: 'אגיד לך את האמת, אמרתי (תפילת) 'עלינו לשבח''. למה אמר 'עלינו לשבח', למה? הוא לא רצה שהשיר הזה, המטומטם הזה, ישפיע עליו משהו".

בכנס שבו נאם הרב כהן נכחו גם יו"ר המפלגה, אריה דרעי, וחברי מועצת החכמים הרבנים שמעון בעדני וראובן אלבז. כהן תקף בחריפות את הציונות הדתית. הוא סיפר כי בעבר אמר לרב מרדכי אליהו: "למה אתה מתחבר איתם? אתה לא יודע 'כי יד על כס יה'?" ציטוט זה מיוחס להשפעה הרעה של עמלק, שמעכב את הגאולה, ופעמים רבות נשמעים רבנים בכירים בזרם החרדי ממשילים אותו לציונות הדתית. בוואלה נכתב שבעבר אמר כהן כי "כיסא הכבוד של הבורא יהיה שלם רק כאשר לא יהיה עמלק, זאת הכיפה הסרוגה".

ש"ס: איש לא ילמד את חכם שלום כהן, שגדל כל ימיו בירושלים שבין החומות, מהי ציונות ומה היחס לארץ ישראל

מש"ס נמסר: "איש לא ילמד את חכם שלום כהן, שגדל כל ימיו בירושלים שבין החומות, מהי ציונות ומה היחס לארץ ישראל. זכותו וחובתו לחשוב שהמקורות של תורת ישראל עדיפים עשרת מונים על שיר שנוצר רק בעשורים האחרונים. אנו מכבדים כל אדם על הדרך שבה הוא בוחר להתחבר לציון. מה שחשוב זה עצם החיבור של עם ישראל למולדתו, ולא הדרך שבה הוא נעשה".

בכתבה ששודרה בחדשות 2 נראה משתתף אחר בכנס, חבר מועצת החכמים הרב שמעון בעדני, אומר על רבני הציונות הדתית: "השם ישמור איזו רשעות, איזה טירוף דעת". על מצביעי ש"ס שהצטרפו לתומכי מפלגתו של אלי ישי, יחד, אמר בעדני: "ריבונו של עולם, איפה השכל של בחורי הישיבות? בני תורה שואלים את השאלות האלה, אני משתגע מזה".

הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, הצטרף להתקפה על הציונות הדתית. "זו אחדות? זה שעטנז, רבותי", אמר יוסף. "זו לא התורה שלנו. זה לא הצביון שלנו. כל האמצעים כאן כשרים, לערבב קודש בחול, ללכת עם אותם שרדפו אותנו וששונאים אותנו. האחים, שלא ייפרדו בעולם הזה וכנראה לא בעולם הבא, בנט ולפיד".

גם יו"ר ש"ס, אריה דרעי, התייחס לגיוס תלמידי הישיבות. "השטן גייס בצו 8 את כל החיילים שלו כדי לנסות להזיק, בגלל שזה הדבר הכי קדוש, זאת צוואתו של מרן", אמר דרעי.

לידיעה בחדשות 2

לכתבה בחדשות 2

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?