פנים בתורה שלא כהלכה

הרב הראשי יוסף: לא אאשר גיורים של רבנים מתונים

הרב יצחק יוסף מתח ביקורת על רב העיר ירושלים, אריה שטרן, יו"ר צהר, הרב דוד סתיו, וחוק הגיור. ח"כ אלעזר שטרן קרא לו להתפטר

הרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיההרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיה

הרב הראשי, יצחק יוסף, אמר לאחרונה כי לא יחתום על גיורים שערכו רבנים מתונים, כמו הרב דוד סתיו – יו"ר רבני צהר ורב העיר שוהם – והרב אריה שטרן, רב העיר ירושלים.

בהקלטה שהגיעה לידי אתר "כיכר השבת" מותח הרב יוסף ביקורת על הרב שטרן וטוען כי הוא "מגלה פנים בתורה שלא כהלכה". הרב יוסף מספר: "נפגשתי עם הרב הראשי של ירושלים, מה הוא אומר לי? 'לא צריכים לקיים את התורה, הגרים, ולקבל את כל השבת. צריכים לשמור את השבת במידה מסוימת'".

בהמשך הוא יוצא נגד חוק הגיור. "הלכו ועשו חוק שרבני ערים יכולים לגייר, ואז עקפו אותי", אומר הרב יוסף. "הרב הראשי של ירושלים יכול לגייר, הרב הראשי של שוהם יכול לגייר – הם גיירו כבר כמה אנשים בערד. הסמכות של הרב הראשי לעצור את זה. נתתי הוראה ליו"ר מערך הגיור שכל הגיורים שהם עושים עכשיו אני לא חותם עליהם, אני לא מאשר, אני לא אחתום על דבר שהוא נגד ההלכה".

הרב יוסף: הרב הראשי של ירושלים יכול לגייר, הרב הראשי של שוהם יכול לגייר... הסמכות של הרב הראשי לעצור את זה

מלשכתו של הרב יוסף נמסר: "הרב מכיר ומוקיר את הרב אריה שטרן ואת חיבוריו ההלכתיים והוא לומד בהם מעת לעת ובוודאי שאין לקשור בין ויכוח הלכתי, סוער ככל שיהיה מתוך ריתחא דאורייתא בין תלמידי חכמים בתוך כותלי בית המדרש, לבין יחסי ההערכה ההדדית והידידות בין הרבנים".

בתגובה על פרסום ההקלטה קרא חבר הכנסת אלעזר שטרן להתפטרותו של הרב יוסף. ח"כ שטרן מהתנועה יזם את חוק הגיור. לפי אתר "סרוגים", שטרן אמר: "הרב הראשי שוכח שמקור סמכותו הוא אך ורק החלטותיהן של כנסת ישראל וממשלת ישראל. אם אינו רוצה ואינו יכול מכל סיבה שהיא למלא אחר חוקי המדינה והחלטות ממשלתה, יש בפניו רק ברירה אחת: להתפטר".

בלשכת הרב אריה שטרן הבהירו: "הדברים היו במסגרת פלפולא של תורה באחד מהשיעורים של הגר"י יוסף ובוודאי לא כוונו לרבים אלא במסגרת שיעור שבו דנו במחלוקת הלכתית לגיטימית. ובוודאי שדעת הג"רא שטרן, שעל פי הלכה גיורים חלים רק אם קיבלו עליהם שמירת תורה ומצוות כדת וכדין".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"סרוגים"איך תוכל לפעול?