ישיבה-בלוף

עשרות חיילי שח"ר משרתים בישיבה

כ-1,600 חיילים חרדים משרתים במסגרת פרויקט שח"ר. יותר מ-40 מהם ממלאים תפקידים כמו חזן צבאי או מגיד שיעור

השר יעקב פרי מ''יש עתיד'' יו''ר ועדת השרים לגיבוש חוק השוויון בנטל פוגש חיילים חרדים בבסיס חיל האויר תל נוף. 23.04.2013 צילום: יוסי זליגר פלאש 90יעקב פרי מ''יש עתיד'' פוגש חיילים חרדים בבסיס חיל האויר תל נוף (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

חיילים חרדים שהתגייסו במסגרת פרויקט שח"ר משרתים כיום בתפקידים כמו חזן צבאי, מגיד שיעור, סופר סת"ם, כותב תכנים בתחום התודעה היהודית, מוקדן תודעה יהודית ועוד. בכתבה ב"הארץ" נאמר כי אף שמדובר במספר קטן יחסית מבין כ-1,600 חיילים בפרויקט שח"ר, הממלאים תפקידים טכנולוגיים ולוגיסטיים, העסקת חלקם בתפקידים דתיים מעוררת תהיות.

בעקבות פרסום הנתונים על המקצועות בתוכנית שח"ר אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "גיוס תלמידי ישיבות נשואים שהתגייסו לתפקידים של תלמידי בית מדרש, מגידי שיעור תורני או משגיחי כשרות הוא מסוג הדברים שגורמים נזק כבד ומיותר למטרה הכל כך חשובה של שילוב חרדים בצבא. זה בדיוק סוג המהלכים שגורם לציבור לפקפק במאמץ הכל כך חשוב לגייס את צעירי החרדים ולחשוב שמדובר בגיוס פיקטיבי. לא האברכים אחראים", הדגיש רגב, "אלא הצבא. בכירי הצבא היו צריכים להבין שהם לא יכולים להשתמש בסכומי העתק שניתנים להם כדי ללמד את החיילים החרדים הנשואים מקצוע, כדי להקנות להם בפועל מקצוע של תלמיד ישיבה".

רגב ציין ש"חדו"ש ידועה בתמיכה שלה בפרויקט שח"ר ובעלויות הכבדות שלו. אבל לשבץ חייל נשוי שעולה 5,000 שקל בחודש בתפקיד של בחור ישיבה זה לעשות צחוק מהגיוס, מהצבא וממשלם המסים. זה ישיבה-בלוף". רגב הדגיש: "יש מספיק תלמידי ישיבות רווקים שיכולים לשרת ברבנות הצבאית, בלי שיעלו הון לתקציב המדינה. מהחומר עולה גם שהרבנות הצבאית ממשיכה

מנכ"ל חדו"ש: לשבץ חייל נשוי שעולה 5,000 שקל בחודש בתפקיד של בחור ישיבה, זה לעשות צחוק מהגיוס

לעסוק בתודעה יהודית לכלל חיילי צה"ל, במקום קצין חינוך ראשי. זה חמור ויש להפסיק זאת".

פרויקט שח"ר (שילוב חרדים) נועד להרחיב את שירות החובה של חרדים מבוגרים יחסית. על פי נתוני אגף כוח האדם במטכ"ל, בצה"ל משרתים כ-3,700 חרדים. מתוכם, כ-1,600 התגייסו במסגרת שח"ר. רוב החיילים המשרתים בשח"ר הם בני 22 עד 28 ומרביתם בעלי משפחות. גיוסם נועד לאפשר לצבא להשלים פערים באיוש תפקידים טכנולוגיים ולוגיסטיים ומצד שני הוא מסייע לחרדים בעלי משפחות לרכוש מקצוע. המקצוע הצבאי יכול להקל על שילובם בחברה האזרחית ובשוק העבודה עם שחרורם. על פי נתוני צה"ל, כ-86% מהחיילים החרדים שהשתחררו אחרי שירות בשח"ר מצאו עבודה במקצועם או המשיכו ללימודים אקדמיים.

העלות של חיילי שח"ר לצבא גבוהה יחסית, מפני שכ-66% מהמתגייסים לפרויקט נשואים ובעלי משפחות. חייל נשוי עם ילדים זכאי לתמיכה כלכלית מקסימלית של 4,395 שקל בחודש, המתווספת למשכורת צבאית רגילה של חייל סדיר. לפיכך, חייל המשרת בשח"ר משתכר יותר מ-5,000 שקל בחודש.

מדובר צה"ל נמסר: "בצה"ל משרתים כ-3,700 חיילים חרדים, כמחציתם כלוחמים והיתר במגוון מקצועות. 70% מכלל החיילים החרדים רווקים, ואילו נשואים מקבלים תוספת תשלומי משפחה ככל חייל אחר. צה"ל מאפשר הכשרה מקצועית להשתלבות בשוק העבודה האזרחי לחיילים החרדים. כלל החיילים החרדים יכולים להשתלב בכל המקצועות בצבא, מתוכם 1% בלבד משרת במקצועות בעלי זיקה לדת ביחידות השונות".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?