מה יודעים גדולי הדור

האם הפוליטיקאים החרדים מדווחים לרבנים שנשים דורשות ייצוג?

ראשי המפלגות החרדיות סירבו לומר אם בפגישותיהם עם רבנים ממועצת גדולי התורה ומועצת חכמי התורה סיפרו להם על דרישתן של נשים חרדיות לייצוג ברשימות בבחירות

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צמשה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב בישיבה של יהדות התורה. צילום: יח''צ

חברי הכנסת החרדים טוענים כי במפלגותיהם אין ייצוג לנשים בגלל הוראת הרבנים. אבל לפי ידיעה ב-nrg, כלל לא ברור אם הדרישה להעניק לנשים ייצוג פוליטי הובאה לידיעת הרבנים.

ראשי המפלגות החרדיות, אריה דרעי מש"ס ומשה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה, נשאלו אם דיווחו לרבנים שבהנחייתם הם פועלים על הדרישה של נשים חרדיות לייצוג פוליטי. גפני אמר בתגובה: "אני לא נוהג לדווח על פגישותי עם גדולי ישראל". מלשכתו של ח"כ ליצמן נמסר: "חבר הכנסת ליצמן אינו נוהג לשתף בתקשורת ובכלל את תוכן שיחותיו עם האדמו"ר". דרעי סירב להשיב לשאלה.

גפני: אני לא נוהג לדווח על פגישותי עם גדולי ישראל

יו"ר יחד, חבר הכנסת אלי ישי, לא התבקש להשיב על השאלה, מכיוון שפטרונו הרוחני, הרב מאיר מאזוז, כבר התייחס לדרישה לייצוג נשים בתחנת הרדיו חחרדית קול ברמה. מאזוז לא אמר שייצוג נשים אסור מבחינה הלכתית, אבל הבהיר שבעשורים האחרונים הדבר לא מקובל ואין לו עניין לחולל שינויים. "זה שבעים שנה מקובל אצל החרדים שלא לשלב נשים", אמר מאזוז.

במערכת הבחירות הנוכחית פתחה קבוצת נשים חרדיות בקמפיין לשילוב נשים במפלגות החרדיות, תחת הכותרת "לא נבחרות, לא בוחרות". הפעילות מודעות לכך שדרישתן לא תיענה בקדנציה הקרובה, אבל ממשיכות בפעילות כדי להכשיר את דעת הקהל החרדית לשילוב נשים. לצד פעילותן קמה מפלגה של נשים חרדיות, "בזכותן" בראשות רות קוליאן.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?