לא רלוונטי

גפני: הנשים החרדיות לא מסכימות להיות בכנסת

בשיחה עם גולשים באתר "הארץ" אמר חבר הכנסת מיהדות התורה כי רוב הנשים החרדיות לא יסכימו לשיבוץ אשה ברשימת המפלגה

ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת 10.03.2014 צילום: פלאש 90ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת. צילום: פלאש 90

"אין תנועת נשים חרדיות שרוצות לרוץ לפוליטיקה. אם היינו מכניסים לרשימה נשים חרדיות או בכלל, הנשים החרדיות לא היו מצביעות", אמר אתמול ח"כ משה גפני מיהדות התורה. גפני התארח במערכת "הארץ" והשיב על שאלות של קוראים.

בנוגע להשתתפות נשים בבחירות אמר עוד גפני: "הנשים החרדיות בדורנו, בניגוד לעבר, הן ברמה חרדית יותר גבוהה מהגברים. דעתן היא ברורה בעניין הזה. אנו נמצאים בדור שהנשים החרדיות הן ברמה רוחנית יותר גבוהה מהגברים. הן לא יסכימו לשים אשה".

כשנשאל אם הציע לצרף נשים לרשימת יהדות התורה אמר גפני: "דיברתי עם נשים חרדיות. לא רלוונטי כל העניין. זה נשמע יפה, מהפכה בציבור החרדי, אבל הן לא מסכימות. הנשים המדוברות לא מייצגות אף אחד ולכן הן לא יכולות להיכנס לרשימה.

"לא יהיה שינוי בשום שלב. לציבור החרדי הכנסת היא לא חזות הכל. יש דברים של נשות ציבור ואישי ציבור שעוסקים בדברים יותר חשובים מאשר הכנסת, בתוך המערכת הציבורית. הציבור החרדי לא שולח לכנסת את הטובים ביותר אצלו, בניגוד לציבור החילוני ששולח רמטכ"לים וכו'. בציבור החרדי הטובים ביותר הולכים להיות ראשי ישיבות, אדמו"רים ורבנים".

זה נשמע יפה, מהפכה בציבור החרדי, אבל הן לא מסכימות. הנשים המדוברות לא מייצגות אף אחד

גפני התייחס גם לחרדים העובדים ולטענה שמפלגתו של אלי ישי תזכה בתמיכתם. "אין מושג של חרדי עובד או חרדי לומד", אמר. "חרדי הוא מי שמחנך את ילדיו לתורה ומצוות. יש מי שלומד תורה כל היום – שזו האליטה של הציבור החרדי והעם היהודי – ויש חרדי שמחנך את ילדיו לתורה ומצוות ורוצה להתפרנס בכבוד. הוא חרדי לכל דבר. כך היה בעם ישראל מאז ומתמיד. יש מי שפוליטית רוצה לחדד את המושגים האלה כאילו הם שונים. אני כופר בכך. חרדי הוא חרדי הוא חרדי, בין אם הוא לומד או עובד".

בנוגע לתחבורה ציבורית בשבת, שיכולה לסייע לשכבות החלשות, אמר גפני: "יש ציבור עני בישראל לצערי הרב. אני יודע את זה וצריך לטפל בכך יותר. תחבורה ציבורית בשבת – מעבר להיותו חוק אנטי דתי שלא מתאים למדינה יהודית – זה חוק אנטי סוציאלי בעליל. משמעותו היא שאנשים עשירים יישבו בבית רגל על רגל, וירוויחו מהתחבורה שאחרים מפעילים. תהיה תרבות של עבדים, של נהגים שלא יכולים לשבת עם המשפחה שלהם".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?