מתנה אסורה?

לאוטורס? ידיעות: אשתו של הרב לאו מצטרפת לנסיעותיו על חשבון המארחים

בארבע נסיעות של הרב לאו לחו"ל הצטרפה אליו רעייתו. המימון לנסיעותיה היה של המארחים – לכאורה בניגוד לחוק ולהנחיות היועץ המשפטי לממשלה

הרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipediaהרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipedia

הרב הראשי דוד לאו נסע לחו"ל שמונה פעמים מאז נכנס לתפקידו, במימון המארחים. לארבע מהנסיעות הצטרפה אשתו, צפורה לאו. נסיעותיה מומנו על ידי קהילות יהודיות שבהן הופיע הרב לאו.

הנחיות היועץ המשפטי לממשלה אוסרות על בני זוג של שרים הנוסעים לחו"ל לקבל מימון מגוף חיצוני והן חלות גם על הרבנים הראשיים. לפי חדשות 2, הרב לאו פנה בשנה שעברה ליועץ המשפטי וביקש ממנו לקבל היתר מיוחד למימון נסיעותיה של אשתו. בתגובה קבעו במשרד היועץ המשפטי לממשלה: "...אין מנוס מצעידה בדרך המלך, לפיה לא תתאפשר הצטרפות בת הזוג לנסיעה במימון זר, ועל מנת לקבל היתר לכך, במקרים המתאימים, יש לפנות בבקשה לוועדת ההיתרים הפועלת מכוח חוק המתנות".

מאז שמכתב זה נשלח הצטרפה אשתו של הרב לאו לנסיעותיו לברלין, לרוסיה, לניו יורק, לשיקגו וללוס אנג'לס. בנסיעות אלה הסתמך הרב לאו על סייג מעורפל בחוות הדעת של היועץ המשפטי. בחוות הדעת נכתב: "אם מיועד לאשת הרב תפקיד משמעותי עצמאי, עשוי הדבר להוות תמורה ראויה למימון הזר, באופן שלא ייחשב מתנה (אסורה) כהגדרתה בחוק". עם זאת, מדובר בסייג ולא באישור גורף לצירוף אשת הרב לנסיעות.

מקורבי הרב לאו הבהירו כי בנסיעותיה לחו"ל היה לרבנית תפקיד עצמאי משמעותי, ולכן הנסיעה מותרת

לפי חדשות 2, בלוחות הנסיעות שהוגשו לאישור לפני כל טיסה שמה של צפורה לאו כלל לא הוזכר – לא כמלווה ולא כמרצה. "יש פה חשד לפלילים והתעלמות בוטה מהנהלים", אמר מקור משפטי בעקבות חשיפת הפרטים. "נראה שהרב ידע היטב את מגבלות החוק וניסה לעקוף אותן".

לפי ואלה, נסיעותיה של צפורה לאו עומדות לכאורה בניגוד ל"חוק המתנות", האוסר על עובד ציבור לקבל "מתנה" שלא בתמורה, אם זו ניתנת לו "באשר הוא עובד ציבור". מקורבי הרב לאו הבהירו כי בנסיעותיה לחו"ל היה לרבנית תפקיד עצמאי משמעותי, ולכן עצם הנסיעה מותרת.

מטעם הרב לאו נמסר בתגובה: "במהלך נסיעותיה מסרה הרבנית הרצאות ונפגשה עם נשות רבנים, ביקרה בבתי ספר יהודיים וקיימה חוגי בית עם נשות הקהילה. נסיעותיה של הרבנית לאו נעשו לפי הוראות הדין ובהתאם לנהלים ברורים שנמסרו ללכת הרב הראשי על ידי משרד המשפטים בעניין זה, וכך תקפיד גם לעשות בעתיד".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "ישנן הנחיות ברורות בדבר הצטרפות בת זוג של שר, רב ראשי וכו'. לגבי נסיעה של אשת הרב, בין השאר יש לקבל חוות דעת מהיועץ המשפטי של הרבנות ולקבל אישור של ועדת היתרים... נלמד את הדברים ובמידת הצורך נחל בבדיקת הנושא".

לידיעה בחדשות 2

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?