עבריין סדרתי בצפת

חדו"ש: לפטר את הרב אליהו בגלל התערבותו בבחירות

רב העיר צפת פרסם מאמר שבו קרא לאיחוד בין מפלגתו של אלי ישי לעוצמה לישראל – בניגוד לחוק האוסר על עובדי ציבור לנקוט עמדה פוליטית

הרב של צפת, שמואל אליהו, מוביל תפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלשתינית. 20092011. צילום: נתי שוחט, פלאש 90הרב של צפת, שמואל אליהו, בתפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלשתינית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, התערב במערכת הבחירות בניגוד לחוק, כשפרסם מאמר שבו קרא לאיחוד בין מפלגתו של אלי ישי למפלגת עוצמה לישראל בראשות אריה אלדד ומיכאל בן ארי. במאמר שפרסם באתר "סרוגים" ב-25 בינואר, ימים מעטים לפני סגירת הרשימות לכנסת, כתב אליהו בין השאר: "יש שתומכים באלי ישי וביוני שטבון ויש שמזדהים עם 'עוצמה לישראל'. עכשיו זה באמת לא משנה, כולנו כאחד צריכים לפעול לאיחוד בין אלי ישי לעוצמה לישראל".

בתגובה על פרסום המאמר פנה מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, בתלונה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. מנכ"ל חדו"ש ציטט ממאמרו של אליהו, שבו נכתב בין השאר: "הסיוט של שליטת השמאל והערבים עלול להתרחש. לא מדובר רק בסגירת תקציבים והקפאה – מדובר כאן בדברים הרבה יותר גרועים... אם הימין יילך בנפרד והשמאל והערבים יילכו יחד... התשלום על הכל יהיה על חשבון ארץ ישראל ותורת ישראל. ביומיים שנשארו כולנו צריכים לעשות כל מאמץ לשכנע את יחד ועוצמה לישראל ללכת יחד... אם חפצי חיים אנחנו – חייבים לפעול בכל כוחנו. אם השמאל יכול, אם הערבים יכולים – גם אנחנו יכולים".

"קשה לחשוב על דברים ברורים יותר של נקיטת עמדה פוליטית ומפלגתית והתערבות מובהקת יותר במערכת הבחירות, תוך הזדהות חד משמעית של הרב אליהו עם הימין הפוליטי כנגד השמאל", כתב רגב. "דברים כה חריפים וכה חד משמעיים אינם יכולים לעבור ללא תגובה. חייבים לפטר את הרב אליהו מכהונתו ולהעמידו סוף סוף לדין על הפרת הדין במודע ובכוונת מכוון, בראותו את עצמו כניצב מעל לדין ולמגבלות השירות הציבורי. זכותו של הרב אליהו לראות את נאמנותו כנתונה באופן בלעדי

קשה לחשוב על עבירה בוטה, חמורה וחצופה יותר על איסור המעורבות הפוליטית של רבנים עובדי מדינה ממאמרו של הרב אליהו

ל'ארץ ישראל ותורת ישראל' על פי פרשנותו, אך אינו יכול לעשות זאת כל עוד הוא נושא באיצטלה של עובד ציבור, ואם הוא בחור לעשות זאת למרות זאת, ותוך התעלמות ממגבלות התפקיד, חובה להסיר ממנו את האיצטלה הזאת בטרם תכתים את כלל השירות הציבורי, לאחר שמזה זמן רב היא צובעת בצבע פוליטי ברור את רבנותו והנהגתו".

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר: "קשה לחשוב על עבירה בוטה, חמורה וחצופה יותר על איסור המעורבות הפוליטית של רבנים עובדי מדינה ממאמרו של הרב אליהו, הקורא לאיחוד בין שתי מפלגות. אליהו הוא עבריין סדרתי בתחום המעורבות הפוליטית של רבנים עובדי מדינה. נראה שהסבלנות הבלתי נסבלת של מערכת החוק כלפי העבירות החוזרות ונשנות שלו הביאה אותו למסקנה שהכל מותר, ושום מהלך שלו לא יגרור סנקציות משמעותיות. הפעם הוא אפילו לא הסתתר מאחורי שיחה עם עיתונאי שניתנת להכחשה, אלא פרסם מאמר חתום בשמו".

אילן אמר שחדו"ש תפנה כמובן ליועץ המשפטי לממשלה בעוד תלונה בשרשרת התלונות האינסופיות שהוגשו במשך השנים נגד הרב אליהו. לדבריו, "בינתיים מוצע לרב שנפשו כל כך כמהה לחופש ביטוי בלתי מוגבל ולעיסוק בפוליטיקה לשחרר סוף סוף את רבנות העיר צפת מעונשו. הגיע הזמן שיתפטר ויצא לשוק הפוליטי החופשי. שם יוכל להקים עם מנהיגה של תנועת יחד, מאיר מאזוז, מועצת חכמי תורה ולחרף ולגדף את כל מה שזז – כמקובל במועצות כאלו. המצב שבו הרב אליהו הולך בלי כל מגבלות ומרגיש עם תואר רב מטעם המדינה הוא בלתי חוקי, בלתי סביר וחייב להיפסק".

לידיעה ב"כיכר השבת"

למאמרו של הרב אליהו באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?