דו"ח במחשכים

התנועה לאיכות השלטון דורשת: לפרסם הדו"ח על מעיין החינוך התורני

בעתירה שהגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים דורשת התנועה לחשוף דו"ח ביקורת, המתייחס לתקופה שבה ניהל את הרשת ח"כ יואב בן צור. הדו"ח הסופי לא פורסם

כנס זכרון במלאת שנה לפטירתו של מנהיג ש''ס הרב עובדיה יוסף בארנה בירושלים. 28.09.2014 צילום: נועם רבקין פנטון פלאש 90כנס זיכרון במלאות שנה לפטירתו של מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, בארנה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד משרד האוצר, בבקשה להורות על חשיפת דו"ח הביקורת הסופי על התנהלותה של רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס. הדו"ח מתייחס לתקופה שבה ניהל את הרשת חבר הכנסת יואב בן צור מש"ס.

בתחילת 2013 בוצעה ביקורת במעיין החינוך התורני. התנועה לאיכות השלטון טוענת בעתירה כי בעקבות הביקורת נכתבו שני מסמכים: דו"ח ביניים ודו"ח סופי. "בעוד דו"ח הביניים הובא לידיעת הציבור, בעודו מצייר תמונה שלפיה רשת החינוך עשתה כל שאל ידה להקשות על מבצעי הביקורת למלא את תפקידם כראוי, הדו"ח הסופי נותר במחשכים", נכתב בעתירה.

טיוטת דו"ח הביקורת, שנערך בהזמנת החשבת הכללית במשרד האוצר, נחשפה ביוני 2013. לפי הדו"ח, הרשת הפעילה ותקצבה בתי ספר ללא רישיון, שלשניים מהם הוצאו צווי סגירה. הדו"ח גם מציג ראיות לתשלומי שכר פיקטיביים לעובדים, שכלל לא עבדו ברשת, ולהעסקת קרובי משפחה ו/או מקורבים.

ממצאים חמורים נוספים העלו כי לעובדי הוראה רבים במעיין החינוך התורני שולמו תשלומים עודפים באמצעות פעלולים חשבונאיים. לדוגמה, הם קיבלו קצובת ביגוד ודמי נסיעות מוכפלים. בדו"ח נכתב גם, שבנתוני יולי ואוגוסט 2012 אותרו לפחות 21 עובדים שקיבלו באחד מחודשי פגרת הקיץ הפרשי שכר רטרואקטיביים בהיקף העולה על 20 אלף שקל ברוטו. באופן זה שולמו כמיליון שקל לעובדים, שמרביתם תוגמלו על חודשים שבהם כלל לא עבדו.

בתגובה על פרסום הממצאים ב"כלכליסט" קרא סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, למשטרה "לפתוח מיידית בחקירת הממצאים הקשים של משרד האוצר בנושא רשת מעיין החינוך התורני". לדברי אילן, "מדובר באי סדרים חמורים ביותר, המעלים חשדות לכאורה

בדו"ח נכתב, בין השאר, שהרשת הפעילה ותקצבה בתי ספר ללא רישיון שלשניים מהם הוצאו צווי סגירה

לעבירות פליליות ולמעשי שחיתות. כבר יותר מ-20 שנה נראה כאילו ש"ס מקפידה ששמה לא ייעלם מטורי הפלילים. לא רק שהמפלגה לא החזירה עטרה ליושנה, כמו הסיסמה שלה. ספק אם היה גוף שהשניא כל כך את היהדות והמסורת על אזרחי ישראל וגרם שוב ושוב חילול השם שאין כדוגמתו".

אילן תהה "איך בדיוק יסבירו ברשת לתלמידים ולהוריהם חשדות כמו תשלום משכורות פיקטיביות, העסקת 1,600 בני משפחה וניוד שעות מילדים אוטיסטים למטרות אחרות. מעיין החינוך התורני היא אחד מארגוני ההחזרה בתשובה הגדולים בתולדות המדינה, שמעביר את התלמידים ממסלול של השכלה כללית, שירות בצבא ועבודה למסלול של השתמטות מהשכלה, השתמטות מצבא והשתמטות מעבודה. עכשיו עולים חשדות כבדים שהדבר נעשה תוך הפרות חוק קשות. אם למישהו היתה דרושה עוד סיבה לצורך לפרק את רשתות החינוך החרדיות המפלגתיות ולהקים רשת ממלכתית חרדית, אין ספק שדו"ח האוצר מספק אותה".

הדו"ח נכתב על ידי משרד רואי החשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ ושות', לבקשת אגף החשב הכללי באוצר בראשות מיכל עבאדי־בויאנג'ו. "כיכר השבת" מדווח כי עם הגשת העתירה מסרה התנועה לאיכות השלטון: "ביקורת זו מאירה לכאורה באור שלילי (ואף ייתכן שפלילי) את התנהלותו של ח"כ בן צור. נוכח חומרת הטענות בדו"ח הביניים והעובדה כי הדו"ח הסופי לא הגיע לידיעת הציבור, סבורה התנועה כי קיימת חשיבות ציבורית ראשונה במעלה לחשוף את הדו"ח הסופי לעיני כל ואת המידע על אודות התנהלות רשת החינוך והמנכ"ל שעמד בראשונה בעת הרלוונטית, שמכהן כיום כחבר כנסת".

ח"כ בן צור סירב למסור תגובה.

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה על חשיפת הדו"ח באתר חדו"שאיך תוכל לפעול?