התחייבות מפתיעה

ש"ס בתשובה לפניית חדו"ש: לא נשתמש ברשת החינוך בבחירות

חדו"ש פנתה לש"ס בעקבות הקריאה הבלתי חוקית של חברי מועצת החכמים למנהלי מוסדות רשת מעיין החינוך התורני להתגייס למערכת הבחירות של המפלגה

חבר מועצת החכמים של ש''ס וראש ישיבת ''פורת יוסף'' הרב שלום כהן, בביתו בירושלים. 06-10-2011. צילום: קובי גדעון/פלאש 90נשיא מועצת החכמים של ש''ס, הרב שלום כהן, בביתו בירושלים. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ש"ס התחייבה, בתשובה לפניית חדו"ש, כי לא תשתמש במתקני רשת החינוך שלה, מעיין החינוך התורני, לצורכי מערכת הבחירות. המפלגה גם התחייבה כי לא תיעזר במנהלי המוסדות השייכים לרשת. כך כתב היועץ המשפטי של ש"ס, עו"ד נדב עשהאל, למנכ"ל עמותת חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב.

רגב שלח לעשהאל מכתב מקדמי לפני עתירה לוועדת הבחירות, בעקבות כנס הקמת מטה החינוך של ש"ס. בכנס השתתפו מאות ממנהלי המוסדות ברשת. חברי מועצת החכמים קראו בכנס למנהלים להירתם למערכת הבחירות של המפלגה. עשהאל כתב לרגב: "הנחיתי את אנשי המטה להימנע כליל מהפעלת מנהלי המוסדות לעיסוק בתעמולה". עוד ציין: "בנוסף פניתי ליועץ המשפטי של רשת החינוך, עו"ד עדי גלס, בבקשה להוציא חוזר מטעם הרשת לכל המורים והמנהלים המאזכר את האיסורים וההגבלות החלים עליהם לעניין עיסוק בפעילות תעמולה... הלה הבטיח לעשות כן מיידית". רגב הביע בתגובה הערכה לתגובתו המהירה והיעילה של עשהאל והדגיש ש"חדו"ש תעקוב אחר יישום ההתחייבות".

כנס הקמת מטה החינוך של ש"ס היה רצוף הפרות של חוקי הבחירות. על הכנס והדברים שנאמרו בו דווח בשורה ארוכה של כלי תקשורת חרדיים. להלן קטעים מהדיווח באתר החרדי "לדעת": ״מאות מנהלי ומנהלות מוסדות של רשת החינוך התורנית של ש״ס השתתפו היום בשעות הצהריים בכינוס חיזוק ופתיחת מטה חינוך, לקראת המערכה הגדולה של תנועת ש״ס, בהשתתפותם של מרנן ורבנן מועצת חכמי התורה... וחברי הכנסת של ש״ס בראשות יו״ר ש״ס אריה דרעי".

הפרת חוק חמורה נרשמה, על פי הדיווח, כשמנכ"ל הרשת "קרא לכל המנהלים לפעול למען התנועה. ׳הרשת כולה בסכנת קריסה 'אם ש״ס תתחזק אנחנו נתחזק׳, אמר".

נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן, "הרחיב בדברים על חשיבות המערכה הקדושה וקרא לכל אחד להשפיע למען התנועה הקדושה. בדבריו פרץ הגר״ש (הגאון רבי שלום) בבכי ואמר ׳הקב״ה בצער, השכינה בגלות, אנו צריכים לפעול בכל הכוח שהממשלה הבאה תהיה טובה לנו שתעזור לעולם התורה׳.

"חבר מועצת חכמי התורה הגר״ש (הגאון רבי שמעון) בעדני בדבריו קרא לציבור להירתם למשימה, ואמר, ׳מי שנשאר בבית הוא

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: 'לא ייתכן להפוך מוסדות חינוך במימון המדינה למטות בחירות. נעקוב כדי לוודא שההתחייבות מיושמת'

נחשב מזיק. זה עת צרה, בואו לעזרת ה׳ בגיבורים'". חמורים במיוחד היו דבריו של חבר מועצת החכמים החדש, הרב ראובן אלבז: "אתם המנהלים שנבחרתם להיות מובילים של הדור הבא של עם ישראל חייבים ללכת מבית לבית להסביר את הדברים בבתי ישראל. אסור לחכות, צריך לפעול בכל הכוח״.

חבר מועצת החכמים, הרב דוד יוסף, בנו של מנהיג ש"ס המנוח הרב עובדיה יוסף, עבר גם על האיסור החמור בחוק להבטיח ברכות בתעמולה הבחירות. "אני מבטיח", אמר יוסף למאות המנהלים, "שכל מי שיפעל אבא יעמוד עליו בתפילה למעלה להצלחה בכל".

בעקבות הכנס הגיש רגב תלונה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, למשרד החינוך ולנציבות שירות המדינה. כן העביר את התלונה לעו"ד עשהאל, כהליך מקדמי שמטרתו לאפשר לש"ס לפעול לעצירת העבירות ללא צורך בבקשת צו מניעה מיו״ר ועדת הבחירות המרכזית.

רגב כתב: "השימוש המגמתי והממוקד במוסדות חינוך הממומנים מקופת המדינה לצורך קידום הצבעה עבור ש״ס במערכת הבחירות לכנסת פסול, אסור ומקומם". הוא ציין ש"יעילותו אינה מוטלת בספק, וזו בדיוק הסיבה לאיסור החל עליו וחומרת השימוש בו".

לדבריו, "חוזר מנכ"ל משרד החינוך מפרט בהרחבה רבה את האיסורים החלים על עובדי הוראה בדבר תעמולת בחירות, וכמובן אף האיסור הכללי על שימוש במוסד חינוך לצורך תעמולת בחירות". הוא הדגיש כמה חיוני לעצור את השימוש ברשת החינוך במהירות בזמן הקצר שנותר עד הבחירות, כדי למנוע את הפיכת 700 מוסדות החינוך של ש"ס למטות בחירות בפועל.

בעקבות תשובת עשהאל הבהיר רגב ש"לא ניתן להחריג את המורים מהאיסור". לדבריו, "ההיתר שניתן למורים לפעילות פוליטית מחוץ לשעות הלימודים ולבית הספר אינו נותן הכשר לרשת להפעיל אותם או לדרבן אותם לפעילות... יהיה קשה להשלים עם מצב שבו מפלגת ש״ס תראה עצמה בת חורין להפעיל את צבא המורים המועסקים במימון המדינה בכ-700 מוסדות החינוך שלה כחיל חלוץ לקידום ההצבעה עבור ש״ס".

לידיעה ב-News1

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?