ישיבה חצויה

"המחבלים" נגד "השונאים": 30 עצורים בישיבת פוניבז'

המשטרה פשטה על הישיבה בשעת לילה מאוחרת, בגלל סכסוך פנימי שגלש לאלימות ולעבירות רכוש

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק. צילום" נתי שוחט, פלאש 90

30 תלמידים מישיבת פוניבז', שנחשבת לספינת הדגל של הישיבות הליטאיות, נעצרו ביום חמישי בפשיטה של המשטרה. תלמידי הישיבה נעצרו בעקבות תלונות על עבירות רכוש ועבירות אלימות שהיו במסגרת המאבק הפנימי המתמשך בישיבה בבני ברק.

בסכסוך הפנימי, שנמשך זה 16 שנים, נאבקים שני פלגים על השליטה בישיבה. המאבק החל ב-1999, לאחר שהנשיא הקודם של הישיבה, הרב אברהם כהנמן, חדל לתפקד. בנו, הרב אליעזר כהנמן, וחתנו, הרב שמואל מרקוביץ', נאבקים מאז על הנהגת הישיבה.

בחודשים האחרונים הגיע המאבק לשיאים חדשים. ספריית הישיבה, השייכת לפלג "השונאים", הושחתה; הרב אשר דויטש, מבכירי רבני ה"המחבלים", מעד ונחבל – ספק בעצמו ספק הותקף; סדרי הלימוד בהיכל הישיבה מופרעים על ידי "מפגינים" כמעט על בסיס יומי. בעקבות זאת הוגשו תלונות הדדיות רבות למשטרה, שפעלה השבוע.

לפי ynet, היום פועלות במקום, למעשה, שתי ישיבות ושתי עמותות. פלג אחד מכונה "המחבלים", הפלג השני נקרא "השונאים".

למקום הגיעו למעלה מ-30 ניידות משטרה, הרחובות הסמוכים לישיבה נחסמו ותעודות הזהות של התלמידים נבדקו בקפדנות

"השונאים" משתייכים למחנה הרב כהנמן, "המחבלים" תומכים ברב מרקוביץ'. בציבור הליטאי כולו, הפלג הירושלמי בהנהגת הרב שמואל אוירבך תומך ברב מרקוביץ', ואילו רבני בני ברק בראשות הרב אהרון לייב שטיינמן מצדדים ברב כהנמן.

המעצרים, שנערכו לאחר שתיים בלילה, היו אקט הרתעתי. תלמיד ישיבה סיפר כי למקום הגיעו למעלה מ-30 ניידות משטרה, הרחובות הסמוכים לישיבה נחסמו ותעודות הזהות של התלמידים נבדקו בקפדנות. בשנה האחרונה התקבלו עשרות תלונות הדדיות מצד שני הפלגים על עבירות רכוש ואלימות. כמעט כל העצורים שייכים ל"מחבלים".

העצורים הובאו לתחנת מרחב דן להמשך החקירה וארבעה מתוכם הובאו לבית משפט השלום בתל אביב. כולם שוחררו ממעצר. השופט שדן בבקשות להארכת המעצר מתח ביקורת על המשטרה וטען כי החשדות נגד הצעירים לא הצדיקו את מעצרם באישון ליל.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?