כניעה צבאית

ניצחון הקיצונים: ימים לבנים בלבד בבקו"ם לתלמידי ישיבות

בעקבות דרישה של מועצת גדולי התורה, לא יזומנו בנות ללשכות הגיוס בימים שבהם מתייצבים תלמידי ישיבות לצו ראשון. בפלג הירושלמי נמשכת ההתנגדות להתייצבות

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

צה"ל נענה לדרישותיהם של הרבנים החרדים, ומהשבוע הבא לא יהיה מגע של בני ישיבות המתייצבים לצו ראשון בבקו"ם עם נשים. לפי החלטה שהתקבלה בצבא, בימים שבהם יזומנו תלמידי ישיבה לבקו"ם וללשכות הגיוס, לא יזומנו לשם בנות.

ההחלטה בעניין, לפי דיווח בערוץ 2, התקבלה בעקבות כינוס של מועצת גדולי התורה בחודשים האחרונים. באותו כינוס צידדו חלק מהרבנים בהחלטה שתאסור על בני הישיבות להתייצב בבקו"ם, אם הצבא לא ייעתר לדרישתם למנוע כל מגע בין חרדים המתייצבים בצבא לנשים.

לפי "כיכר השבת", לכינוס שוגר מסמך בלתי רשמי שערכו גורמים במשרד הביטחון, שממנו אפשר ללמוד על הבנות מסוימות בין הצבא לעסקני הציבור החרדי. באותו מסמך נאמר כי צה"ל מסכים לדרישות ההנהגה החרדית וכי יאפשר לבני ישיבות בגיל 16 להתייצב בהפרדה מנשים. בערוץ 7 מציינים כי למרות הבטחות משרד הביטחון והשר משה יעלון, הדברים לא הוסדרו הלכה למעשה. כעת נראה כי בצה"ל הוחלט לקבל את הבקשה החרדית.

בציבור החרדי מעריכים עתה שבכירי הרבנים יתירו לבני ישיבות להתייצב בבקו"ם

מקורות חרדיים אמרו כי ההחלטה הנוכחית התקבלה בעקבות פעילותם של ח"כ יעקב ליצמן וח"כ משה גפני מיהדות התורה והרב חיים אהרון קאופמן, יו''ר ועד הישיבות. "השלושה תיווכו בין גדולי הדור הליטאים לאדמו"רים החסידיים, תיאמו עם שלטונות הצבא והביאו לפתרון בעיה שהיתה עלולה ליצור מסלול התנגשות בין הציבור החרדי לצה"ל ולשלטונות", אמרו המקורות.

בעקבות החלטת הצבא, בציבור החרדי מעריכים שבכירי הרבנים יתירו לבני ישיבות להתייצב בבקו"ם. אבל בפלג הירושלמי נמשכת ההתנגדות להתייצבות של בני הישיבות. "שוב גורמים צבאיים מוכרים לציבור אותו 'לוקש', ושוב נמצאים כאלו שיקנו אותו. ההתנגדות להתייצבות בלשכות הגיוס השונות נמשכת. אנו דורשים את ביטול גזירת הגיוס ולא 'הבנות' עם לשכת הגיוס", מסרו אנשי הפלג הירושלמי ל"כיכר השבת".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה בערוץ 7

לידיעה על התנגדות הפלג הירושלמי ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?