החטיבה להפצת היהדות

תחקיר: החטיבה להתיישבות מימנה גרעינים להחזרה בתשובה בתל אביב ובמרכז

בתל אביב ובערי המרכז פועלים עשרות גרעיני התיישבות תורניים הממומנים על ידי משרד הבינוי דרך החטיבה להתיישבות. לפי תחקיר של "TheMarker", חלק נכבד מהגרעינים עוסקים בהחזרה בתשובה ולא בחיזוק הפריפריה

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל בכניסה לישיבת ממשלה. 28-07-2013. צילום: פלאש 90שר הבינוי, אורי אריאל מהבית היהודי. צילום: פלאש 90

מאות משפחות דתיות-לאומיות מתגוררות בתל אביב, במסגרת עשרה גרעינים תורניים. רבות מהן עברו בשנים האחרונות מהתנחלויות ביהודה ושומרון לתל אביב ולגוש דן, בתמיכת הבית היהודי ותנועות המזוהות עמה.

לפי תחקיר של "TheMarker", בשנים האחרונות פועלים ביישובי המרכז עשרות גרעיני משימה תורניים. הם מקימים ישיבות ומקיימים שיעורי יהדות ומורשת במאות מוסדות חינוך. בתחקיר נכתב כי במימון המפעל משתתפת החטיבה להתיישבות – גוף של ההסתדרות הציונית, שאמור לתמוך בהתיישבות בפריפריה – בגליל, בנגב, בגולן וביהודה ושומרון.

לפי נתונים שאסף מכון המחקר מולד, החטיבה להתיישבות מתקצבת כ-40 גרעיני התיישבות תורניים במרכז, עשרה מהם בתל אביב. זהו מספר גבוה יותר ממספר הגרעינים שבהם תומכת החטיבה בנגב, בגליל וביהודה ושומרון גם יחד. לפי התחקיר, שפורסם בתחילת ינואר, במקרים רבים גרעיני ההתיישבות התורניים משמשים כיסוי לעמותות המפעילות ישיבות בלבד, ואין כל עדות שהם עוסקים בפעילות חברתית או התיישבותית כלשהי.

פעילותם של הגרעינים התורניים מוצגת לציבור כיוזמה חברתית, שמיועדת להביא קהילה איכותית וערכית לאזורים נחשלים. ממצאי מכון מולד, שמתבססים ישירות על נתוני החשב הכללי במשרד האוצר, מעלים חשש כי בפועל חלק נכבד מהגרעינים עוסקים בהחזרה בתשובה ובהפצת משנתו האידיאולוגית של הימין הדתי, ולא בחיזוק הפריפריה או בשיקום שכונות. במכון משערים כי מיקומם של רבים מהגרעינים בלב גוש דן, שם נמצאת אוכלוסייה חילונית בעלת השקפה ליברלית, אינו מקרי.

לפי נתוני החשב הכללי באוצר, ב-2014 הושקעו כ-52 מיליון שקל במימון פעילותם של גרעינים תורניים

לפי נתוני החשב הכללי, ב-2014 הושקעו כ-52 מיליון שקל במימון פעילותם של גרעינים אלה. כמעט בכל המקרים, הייעוד של העמותות המפעילות את הגרעינים התורניים והמקבלות תמיכה מתקציב המדינה כולל ביטויים כמו "הפצת התורה" או "הפצת היהדות". בחלק מהמקרים מסרים אלה מועברים על ידי דמויות מהאגפים הקיצוניים בציונות הדתית, המביעות הזדהות עם סירוב פקודה בעת פינוי יישובים או עם איסור על מכירה והשכרה של דירות לערבים.

התקציב שמועבר דרך החטיבה להתיישבות לגרעיני ההתיישבות – בסך עשרות מיליוני שקלים – הוא למעשה כספי משרד הבינוי, בראשות השר אורי אריאל מהבית היהודי, והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. לפי החלטת ממשלה 741 מספטמבר 2013, שני המשרדים יחד הקצו 110 מיליון שקל מתקציביהם לנושא.

ממשרד הבינוי נמסר: "החלטת הממשלה קבעה כי משרד הבינוי, החטיבה להתיישבות והמשרד לפיתוח הנגב והגליל יסייעו לקבוצות התיישבות במרחב העירוני באמצעות קידום הקמת גרעיני התיישבות, הדרכות מקצועיות, מחקרים וסקרים ועוד. מרבית התקציב הועבר לחטיבה להתיישבות לצורך הפעלתו ולכן לא טופל בידי משרד הבינוי".

מהחטיבה להתיישבות נמסר: "החטיבה מהווה זרוע ביצועית לממשלה, בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי. בתוכנית לעידוד וחיזוק ההתיישבות (החלטה 741), שבה הוחלט על הקמת גרעינים עירוניים, קבעה הממשלה כי החטיבה תהיה הגורם המבצע, והתקציב יועבר ממשרד הבינוי. עוד קבעה ההחלטה קריטריונים לקביעת הגרעינים הזכאים".

במפלגת הבית היהודי סירבו להגיב על הכתבה.

לתחקיר המלא ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?