שבת עם חזון

מודיעין: מחלוקת על פתיחת עסקים בשבת במדרחוב חדש

חבר במועצת העיר דורש לפתוח את העסקים כל ימות השבוע, ראש העירייה טוען כי יש להשאיר את ההחלטה בידיהם של בעלי העסקים

קניון מודיעין, צילום: Ori~, wikimediaקניון מודיעין (צילום אילוסטרציה), צילום: Ori~, wikimedia

עיריית מודיעין מתכננת להקים במרכז העיר מדרחוב חדש, שלפי הצהרות ראש העיר, חיים ביבס, יהיה פתוח בכל שעות היממה, שבעה ימים בשבוע. חלק מהעסקים יהיו פתוחים בשבתות.

השבוע, בתשובה לשאלה של חבר מועצת העיר אבי אלבז בנוגע לפתיחת עסקים במדרחוב החדש בשבת, הציג ביבס עמדה מעט שונה. ביבס אמר שההחלטה אם עסקים במתחם החדש, שמכונה הרמבלס, ייפתחו בשבת אינה תלויה בו מאחר שמדובר בעסקים פרטיים.

לפי ידיעה ב-ynet, בעירייה טוענים גם שאי אפשר להשפיע על פתיחת העסקים בשבת מכיוון שאת המכרזים להפעלת עסקים במדרחוב מפרסמת רשות מקרקעי ישראל.

אלבז, מצדו, אומר: "במכרזים צריך לחייב את כולם לפתוח בשבתות. זה יהיה חלק מהתנאים המחייבים את העסקים הניגשים למכרזים". אלבז מוסיף כי לדעתו, בתנאים הנוכחיים, במדרחוב העסקים לא יפעלו בשבתות, בדיוק כמו בקניון עזריאלי במודיעין. "אנו משוכנעים שהדרך העיקרית למניעת פלישה והתפשטות של תרבות חרדית בעיר, היא לייצר מרכז עיר ושכונות תוססים ופעילים בסופי

הדרך העיקרית למניעת פלישה והתפשטות של תרבות חרדית בעיר, היא לייצר מרכז עיר ושכונות תוססים ופעילים בסופי השבוע

השבוע, שבהם יפעלו בתי קפה ומסעדות והציבור החילוני יגיע בהמוניו", אומר אלבז.

בליאק ולדימיר, פעיל במפלגת יש עתיד בעיר, אומר: "אם המרכז יישאר סגור ושומם בסופי שבוע, זה עלול לתייג את העיר באופן מסוים... אומרים שהעירייה לא יכולה לכפות על בעלי עסקים לפתוח בשבת. העירייה גם לא צריכה לכפות. העירייה צריכה להתוות מדיניות, להציג חזון... יש למצוא תמהיל נכון בין העסקים שיישארו פתוחים בשבת, לבין העסקים 'הכשרים'. אי אפשר להתעלם מכ־70 אחוז תושבים חילונים, שישמחו אם מרכז העיר יהיה פתוח גם בסופי שבוע".

עיריית מודיעין מסרה בתגובה: "חוק העזר העירוני במודיעין מאפשר לבתי העסק לפעול בכל ימות השבוע, לרבות שבת, כשהבחירה היא של בעל העסק. יש להבחין בין מבנים השייכים לעירייה... שעובדים כל ימות השבוע, ובין עסקים פרטיים שבהם בעל העסק קובע את ימי פעילותו".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?