עמאר נגד לימודי הליבה

בכירים חרדים מאיימים על בתי ספר שהצטרפו לרשת הממלכתית החרדית

הרב הראשי לירושלים, שלמה עמאר: "אנגלית – מה לנו ולשטויות האלה?" ח"כ משולם נהרי: "החמצן התקציבי ייסגר". ח"כ משה גפני: "להוציא אותם מהמחנה החרדי"

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הרב הספרדי של ירושלים, שלמה עמאר, תוקף את לימודי הליבה ואומר על לימוד אנגלית במוסדות חינוך "מה לנו ולכל השטויות האלה?" על פי האתר החרדי "כיכר השבת", עמאר הגדיר בשיעורו השבועי האחרון את רשת החינוך הממלכתי החרדי שהקים משרד החינוך בימי השר שי פירון מיש עתיד כ"צינור פלסטיק מאלומיניום".

עמאר הצטרף בדבריו למתקפה החריפה של בכירי המפלגות החרדיות על החינוך הממלכתי החרדי. שניים מהם איימו בשבועות האחרונים על מוסדות שהצטרפו לרשת החינוך הממלכתי החרדי. מי שנחשב לאחראי לתקציב החינוך בש"ס, השר לשעבר משולם נהרי, אמר לאחרונה: "אני מציע למנהלים שעוברים לרשת החרד"צ (החינוך החרדי הציבורי) לחשוב פעמיים. הממשלה הזאת תיפול בקרוב וסופם שיפסידו את שני העולמות. כשהשר יתחלף ותשתנה המדיניות, ייסגר גם החמצן התקציבי". יו"ר ועדת הכספים של הכנסת לשעבר, משה גפני מדגל התורה, כינה את מנהלי המוסדות שעברו לרשת הממלכתית החרדית "רפי שכל" ואמר, "אותם צריך להוציא מהמחנה החרדי".

עמאר אמר בשיעורו: "מקימים כל מיני רעיונות של הבל. אמרו לי שיש היום אנשים שהיו פעם בישיבות והולכים להקים בית ספר חרדי בתוך המסגרת של הממלכתי. זה כמו שתגיד שתעשה צינור פלסטיק מאלומיניום. ילדים צריכים ללמוד תורה בלי חוכמות, במקום תורני עם יראת שמים". לדבריו, "מה אנחנו צריכים להתחכם? איפה ילמד הילד... מה, הוא לא ידע אנגלית?!... מרן הרב עובדיה יוסף לא ידע אנגלית והוא היה מלך של כל העולם כולו, הוא לא ידע מלה באנגלית. מה החיה אותנו אלפיים שנה? אנגלית?! פילוסופיה?! מה החיה אותנו? החיה אותנו דבר ה', מה לנו ולכל השטויות האלה?"

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "לא ברור איך זכה הרב עמאר בדימוי מתון, כאשר הוא מוכיח שוב ושוב את עמדותיו החשוכות. הוא אולי ממשיך דרכו של הרב יוסף בתחום השימוש בשפת השוק, אבל הרבה יותר קיצוני ממנו בהתנגדות להשכלה כללית. אם הרב עמאר הוא אדם ישר, עליו לעשות חסד עם כולנו ולעזוב את תפקידו הממלכתי, אז יוכל להפיץ את משנתו הקנאית ללא כל מגבלה".

לדברי רגב, "נראה שההתפתחויות הפוליטיות האחרונות הפכו את חברי הכנסת החרדים לכל כך זחוחים ובטוחים ביכולתם להכתיב את צעדי הממשלה הבאה, עד שהם מרשים לעצמה לדבר בלשון איומים ופרוטקשן כאחרוני אנשי המאפיה הסיציליאנית. מצער מאוד שבמדינה דמוקרטית, פוליטיקאים שמנהיגים חינוך פרטי ואנטי ציוני על חשבון הקופה הציבורית יכולים להרשות לעצמם להלך אימים על חינוך ממלכתי. אם למישהו היה ספק בצורך בהמשך קיומה של קואליציה אזרחית, כפי שרוצה רוב הציבור, ההתבטאויות הנוכחיות מוכיחות עד כמה הדבר מוצדק".

הרב רגב: הרב עמאר מוכיח שוב את דעותיו חשוכות. הח"כים החרדים מדברים כאחרוני אנשי המאפיה הסיציליאנית

נהרי: החמצן התקציבי ייסגר

כזכור, לפני כשנה וחצי הקים שר החינוך היוצא, שי פירון, את מערכת החינוך הממלכתית החרדית כאלטרנטיבה לרשתות החינוך החרדיות המפלגתיות - מעיין החינוך התורני של ש"ס והחינוך העצמאי של אגודת ישראל. הקמת הרשת נתקלה בקשיים גדולים, בשל הוראת הרבנים החרדים שלא לשתף פעולה אתה והצטרפו אליה רק עשרות בתי ספר בודדות.

נהרי אמר את הדברים ימים ספורים לפני נפילת הממשלה, בראיון לפרשן הפוליטי אבי בלום מרשת המקומונים החרדית "קו". "אני מציע למנהלים שעוברים לרשת החרד"צ (חרדי ציבורי) לחשוב פעמיים", אמר נהרי. "זה לא רק פסול אידיאולוגית, אלא גם לא משתלם כלכלית. הם מניחים חיי עולם הבא לטווח הארוך כדי להרוויח חיי עולם הזה בטווח הקצר... וסופם שיפסידו את שני העולמות".

לדברי נהרי, "הרי לא מדובר בתגמול על הטמעת לימודי הליבה (כלומר, כסף שלא יבוטל), אלא בגמול על שיתוף פעולה של מנהלי מוסדות מתוכנו עם אג'נדה מוצהרת של יש עתיד. מי שנותן יד לדבר הזה יהיה המפסיד הראשון מהתהליך... מי שהחליט להתחרד"צ בשביל לקבל תקצוב לטווח הקצר, הפסיד לטווח הארוך. כשהשר יתחלף ותשתנה המדיניות, ייסגר גם החמצן התקציבי. כשיתחילו להקפיד אתם על קוצו של יו"ד בלי הנחות ומבצעי סוף עונה, נראה אותם מסתדרים".

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר לבלום: "אנחנו מודעים לפיתויים הכספיים שמופעלים על מוסדות חרדיים, כולל על מוסדות רשת מעיין החינוך התורני, ובכוונתנו לכנס את מועצת החכמים כדי להוציא קריאה ברורה נגד המצטרפים למסלול החרדי הציבורי, שמשרתים את האג'נדה של יש עתיד".

גפני: להוציא מהחינוך החרדי

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת לשעבר, ח"כ משה גפני מדגל התורה, אמר לפני כמה שבועות בראיון לביטאון סיעתו: "היו בודדים רפי שכל שאין להם יכולת להתמודד עם זה (הכוונה ללחצים ולפיתויים שהציע משרד החינוך) והרסו את התלמידים שלהם ואותם צריך להוציא מהמחנה החרדי".

גפני תקף בחריפות גם חלק מהמפקחים בחינוך החרדי במשרד החינוך: "היו גם כמה מפקחים ומפקחות, גם חרדים, שהתחילו לתת הנחיות בגני ילדים וגם בתי ספר, שתצילנה האוזניים עד כמה יכול להידרדר אדם או אשה חרדית שהולכים לעבוד תחת משרד החינוך עם רוח המפקד של משרד החינוך, במטרה להפוך סדרי בראשית ולהפוך את הקערה על פיה. לשמחתי הרבה הציבור החרדי לא התפתה ולא נכנע. בהחלט נצטרך לתקן את הנזקים שהם עשו".איך תוכל לפעול?