רבנים כעבריינים

חדו"ש לווינשטיין: לאסור על הרב עמאר לתווך בש"ס

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד רגב, גם מבקש מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית על המרדה נגד רבה של צפת, שמואל אליהו, בשל קריאתו לחיילים לא לשתף פעולה עם חוקרי פרשיות צוק איתן

הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים שלמה עמאר. 03.03.2011. צילום'' מרים אלסטר, פלאש 90.הרב הראשי הספרדי לירושלים, שלמה עמאר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עמותת חדו"ש פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, ולנציב שירות המדינה, משה דיין, בבקשה להורות לרב הראשי לירושלים, שלמה עמאר, להפסיק את פעילותו במשא ומתן הפוליטי בין שני פלגי ש"ס. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, גם מבקש מווינשטיין לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב הראשי של צפת, שמואל אליהו, בשל קריאתו לחיילים לא לשתף פעולה עם רשויות החוק בחקירות הקשורות למבצע צוק איתן.

לדברי רגב, "היקף המעורבות של רבנים עובדי מדינה בנושאים פוליטיים בלתי נסבל והוא גורם לכרסום מתמשך ומחמיר בשלטון החוק. שני הרבנים הם עבריינים מועדים, שמפרים שוב ושוב את האיסורים המוטלים עליהם. אם הפעילות הפוליטית כל כך חשובה להם, מוצע שיעברו לכהן באחת ממועצות החכמים המפלגתיות הרבות ויפטרו את השירות הציבורי וקופת המדינה מן הנטל והנזק שהם גורמים".

רגב מתייחס לשתי פרשיות שזכו לסיקור ניכר בימים האחרונים. אחת מהן היא המעורבות הגדולה של הרב עמאר במשא ומתן לאיחוד בין שני פלגי ש"ס. רגב מצטט ידיעה מהאתר החרדי "כיכר השבת", שבה נאמר שבשבוע האחרון נפגש הרב עמאר עם נשיא מועצת חכמי התורה של ש״ס, הרב שלום כהן, עם מנהיגה הרוחני של רשימת אלי ישי, הרב מאיר מאזוז, ועם אישים

רגב מציע לעמאר ואליהו להתפטר ולפטור את שירות המדינה וקופת הציבור מהנטל והנזק שהם גורמים

נוספים "בכדי לקדם צעד דרמטי והכרחי לציבור החרדי והספרדי כולו״.

הרב אליהו פרסם קריאה לקצינים וללוחמים שהשתתפו במבצע צוק איתן לא למסור מידע לרשויות החוקרות אירועים במבצע. אף על פי שהוא מכהן בתפקיד מטעם המדינה, אליהו תקף את רשויות החוק בחריפות רבה. לפי ציטוט בעיתון "שבע", אליהו אמר: ״אני רוצה לומר ללוחמים... אל תשתפו אתם פעולה. שיגששו באפילה ויחפשו, כך הם לא ימצאו דבר... הם לא מחפשים את הצדק... מדובר בריקבון... המערכת שהם פועלים בשמה רקובה מוסרית, לא שוויונית וממילא לא חוקית".

רגב קובע כי "המעשים הנ״ל מהווים לכאורה עבירות פליליות ומשמעתיות כאחד במקרה של הרב אליהו, ולפחות עבירות משמעתיות במקרה של הרב עמאר". לגבי הרב אליהו, רגב מציין כי הוא עבר לכאורה גם עבירות חמורות של המרדה, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. רגב מבקש מווינשטיין ומפרקליט המדינה, שי ניצן, "להורות על חקירת המעשים המתוארים ונקיטת צעדים ממשיים ומהירים".

עוד הוא מבקש להוציא "הוראות ברורות ומפורטות, אשר יבהירו לרבנים עובדי הציבור את המותר והאסור להם". לדבריו, "כל יום נוסף שחולף ללא הבהרת המצב המשפטי ואכיפתו גורמים לזילות הדין ורשויות החוק".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?