הרבנות בשפל עמוק

חדו"ש: קשה להאמין שרב ראשי עוסק בחרמות ובנידויים

הרב הראשי, יצחק יוסף, פרסם עם הרב בקשי-דורון והרב בעדני מסמך המאיים בהטלת עונשים כבדים על "מי שיפרסם קלטות פרטיות של הרב עובדיה"

הרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיההרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיה

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, ושני רבנים בכירים אחרים בציבור הספרדי פרסמו אתמול מסמך המאיים בהטלת עונשים כבדים על "מי שיפרסם קלטות פרטיות של הרב עובדיה". בין השאר הם מאיימים בחרם ובנידוי שיוטלו על מפרסמי קלטות.

"התכנסנו כאן להזהיר ולעורר לבל יהין איש לפרסם מעתה ואילך קלטות או הקלטות של מרן זצ"ל שאינם לפי כבודו וערכו הרם", כתבו הרב יוסף ושותפיו, הרב הראשי לשעבר, אליהו בקשי-דורון, וחבר מועצת החכמים של ש"ס, הרב שמעון בעדני. שלושת הרבנים מזוהים עם אריה דרעי.

המהלך, לפי ידיעה בוואלה, מצטייר כחלק מהניסיון להסיט את הדיון מתוכן הקלטת שפורסמה בשבוע שעבר, שבה אומר הרב עובדיה יוסף ז"ל דברים בגנותו של דרעי. בתגובה לפרסום המכתב טוענים רבנים וגורמים חרדיים כי הרבנים שחתמו על

שחר אילן: המכתב עושה צעד נוסף בפוליטיזציה ההולכת וגוברת של הרבנות הראשית

המסמך עשו שימוש בכלים הלכתיים כדי לקדם אינטרסים פוליטיים.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר כי מעורבותו של הרב יצחק יוסף במהלך הביאה את הרבנות לשפל חדש. "הרב הראשי הספרדי הצליח להביא את הרבנות לשפל עמוק מקודמיו. קשה להאמין שהרב הראשי עוסק בחרמות ובנידויים כאילו היה אחרון הדיינים בבד"צ שכונתי, קנאי וחשוך", אמר אילן. לדבריו, "חמורה במיוחד העובדה שהרב יוסף הוא גם נשיא בית הדין הגדול לערעורים – כלומר מעמדו מקביל למעמד של שופט בכיר. אין ספק שהוא ביזה את תפקידו. חדו"ש תבדוק אם הוא גם הפר את החוק. המכתב, שמתחזה למסמך לא פוליטי, אינו אלא מהלך פוליטי מובהק מטעם ש"ס-דרעי נגד ש"ס-ישי, והוא עושה צעד נוסף בפוליטיזציה ההולכת וגוברת של הרבנות הראשית".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?