אחרי 30 שנה

השבוע יופסק תשלום קצבת הבטחת הכנסה מפלה לכ-10,000 אברכים

המרכז הרפורמי לדת ומדינה: המהלך יתרום לשילוב גברים חרדים בתעסוקה. חדו"ש: יש לוודא שלא תועבר עוד החלטה עוקפת בג"ץ

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל חרדי בקרוואן במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

השבוע תחולק בפעם האחרונה קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית והמפלה לאברכים. תשלום הקצבה ייפסק בעקבות החלטה שקיבל במאי האחרון הרכב מורחב של שבעה שופטי בג"ץ, שקיבל את עתירת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון וגופים נוספים. בג"ץ קבע כי תשלום הקצבה ייפסק בראשית 2015. הקצבה ששולמה במשך יותר מ-30 שנה הפכה את האברכים לציבור התלמידים היחיד שמקבל הבטחת הכנסה ולציבור היחיד בישראל שמקבל הבטחת הכנסה אף על פי שאינו מוכיח מיצוי כושר השתכרות. בשנה האחרונה שולמה לכ-9,500 אברכים קצבת הבטחת הכנסה בסכום כולל של 110 מיליון שקל.

ביוני 2010 קבע בג"ץ, לאחר עשור של דיונים, כי קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים אינה חוקית משום שהיא מפלה קבוצות אוכלוסייה אחרות בחברה הישראלית, והורה להפסיק לשלם אותה בסוף אותה שנה. אבל בדצמבר 2010 קיבלה הממשלה החלטה עוקפת בג"ץ, שאישרה את המשך תשלום קצבת ההכנסה לאברכים לתקופה של חמש שנים לכל אברך. ההחלטה קבעה גם שכל אברך מעל גיל 29 יקבל את הקצבה לכל חייו, כלומר תשלום הקצבה לא הופסק.

בעקבות החלטה זו הוגשה בינואר 2011 עתירה נוספת לבג"ץ על ידי כמה גופים: התנועה הרפורמית, עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, התאחדות הסטודנטים, נאמני תורה ועבודה, התנועה המסורתית, ישראל חופשית ותנועת אומץ. העותרים יוצגו על ידי עו"ד אורלי ארז-לחובסקי מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה ועו"ד גלעד ברנע. העותרים טענו כי החלטת הממשלה, להעניק "מלגות לימודים ועידוד השתלבות" לאברכים,

עו"ד אורלי ארז-לחובסקי: יש לקוות שהממשלה תנצל את הסכום שנחסך ליצירת תוכניות שיביאו להשתלבות חרדים בשוק העבודה

מהווה בעצם המשך הקצבאות המפלות וממשיכה את הפגיעה הקשה בשוויון.

במאי 2014 קיבל בית המשפט העליון את העתירה בהרכב מורחב שבראשו ישב נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. בפסק הדין, שכתב השופט אליקים רובינשטיין, נקבע כי אכן מדובר בפגיעה בשוויון שאינה חוקתית וכי ההסדר שנקבע אינו מקיים את התכלית שעליה הצהירה הממשלה – קידום השתלבות בתעסוקה של אברכי כוללים. עם זאת, בג"ץ אישר תקופת היערכות להפסקת הקצבה, שהסתיימה בסוף דצמבר 2014.

עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, אמרה: "הפסקת תשלום קצבת הבטחת הכנסה – ששולמה רק לאברכים ולא לסטודנטים – לא רק מתחייבת מעקרון השוויון אלא מהווה גם צעד חשוב לקראת שילוב המגזר החרדי בתעסוקה. יש לקוות שהממשלה תנצל את הסכום שנחסך – 110 מיליון שקל בשנת 2014 – ליצירת תוכניות שיביאו להשתלבות חרדים בשוק העבודה, באופן שיביא להוצאת משפחות חרדיות רבות ממלכודת העוני".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הדאגה לטובת הכלל ולשלטון החוק מחייבת שקצבת הבטחת ההכנסה לאברכים, שלא היתה צריכה לבוא לעולם, תושלך לפח האשפה של ההיסטוריה. יש לקוות שהפעם באמת הסתיים המצב הבלתי נסבל שבו יש רק ציבור תלמידים אחד שמופלה לטובה ומקבל הבטחת הכנסה – האברכים. אנו מצפים שהקואליציה הממשלתית הבאה, יהיה הרכבה אשר יהיה, לא תנסה שוב להעביר חוק עוקף בג"ץ בניגוד לעקרון השוויון".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?