חבלה בעתיד הכלכלה

ועדת הכספים העבירה מיליונים לארגוני התרבות של המפלגות החרדיות

תקציבים הועברו גם לארגוני החזרה בתשובה. חדו"ש: מסחטת הכספים שבה לפעול

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה הקודמת, עם יצחק כהן מש"ס (מימינו) וסגן השר יעקב ליצמן מיהדות התורה (משמאלו). צילום: פלאש 90

ועדת הכספים אישרה העברה של 12 מיליון שקל לתקציב התרבות התורנית, שרובו מיועד לארגוני התרבות של המפלגות החרדיות ולארגוני החזרה בתשובה. הסכום יגדיל את התקציב הזה בשני שלישים – מ-18 מיליון שקל ל-30 מיליון שקל ב-2014. התקציב מממן ארגונים כמו אל המעיין של ש"ס ותודעה של דגל התורה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מדובר בהעברת כספים מושחתת, שניתנה בתמורה לתמיכת המפלגות החרדיות בקואליציה. קשה לחשוב על דוגמה מובהקת יותר של קניית שלטון בכסף וקשה להאמין כמה מהר חזרה מסחטת התקציבים של המפלגות החרדיות בוועדת הכספים לעבודה. יש מעט תקציבים שמזיקים יותר לעתיד המדינה מתקציב ההחזרה בתשובה, המכונה בשם המכובס תרבות יהודית. זה תקציב שעיקר מטרתו להעביר פרטים ומשפחות ממסלול חיים של השכלה, שירות ועבודה למסלול של השתמטות מהשכלה, השתמטות מצבא והשתמטות מעבודה. ממילא כל הגדלה של התקציב הזה היא בעצם חבלה בעתיד כלכלת המדינה".

נציגי האוצר הסבירו כי הצורך בהעברת הכספים נבע מהעובדה שלארגונים לא נותר כסף לשלם משכורות

 רגב הזהיר ש"מדובר רק במקדמה על המיליארדים שמתכננות המפלגות החרדיות לדרוש לקראת אישור התקציב הבא, מיליארדים שרובם ישמשו למימון משפחות אברכים והחזרה בתשובה, כדי להרחיק כמה שיותר אנשים משוק העבודה ומשירות צבאי ולגרום כמה שיותר נזק לעתיד המדינה".

הבקשה להעברת הכספים הוגשה לוועדת הכספים על ידי משרד האוצר, שבראשו עומד כיום ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי "TheMarker", מקורות בכנסת טוענים כי "נתניהו מרפד את החרדים ואת המתנחלים כדי לזכות בתמיכתם, במידה שירכיב קואליציה לאחר הבחירות".

נציגי האוצר הסבירו בוועדה כי הצורך בהעברת הכספים נבע מהעובדה שלארגונים לא נותר כסף לשלם משכורות, וכי אי־העברת הכספים היתה גוררת פיטורי עובדים. הפנייה לוועדה הוגשה לאחר פעילות נמרצת של חברי הכנסת יעקב ליצמן ומשה גפני מיהדות התורה ויצחק כהן מש"ס. חברי הכנסת החרדים מחו באחרונה על הקיצוץ בתקציב התרבות התורנית בתחילת 2014, אז היה יאיר לפיד שר האוצר.

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?