דעתן קלות

הרב רגב: "הרב שטיינמן מורה לאנשיו להמשיך להיות עניים"

מנהיג דגל התורה, הרב אהרן לייב שטיינמן, פסק לאחרונה כי אסור לנשים חרדיות ללמוד במכללות – ואפילו במכללות חרדיות

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרן לייב שטיינמן, מנהיג דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

הרב אהרן לייב שטיינמן, מנהיג דגל התורה, פסק לאחרונה כי אסור לנשים חרדיות ללמוד במכללות. לדבריו, לחרדיות אסור ללמוד אפילו במכללות חרדיות. שטיינמן הסביר שהמכללות הן עוד ניסיון של היצר הרע להחטיא את הגברים באמצעות הנשים, "שדעתן קלה".

פסיקתו פורסמה בעלון לקראת חנוכה שפרסם החברותא (בן הזוג ללימודים) של הרב שטיינמן, הרב משה יהודה שניידר. שניידר כתב שמנהל תיכון לבנות שאל את הרב שטיינמן אם אפשר להתיר לבוגרות ללכת למכללות חרדיות. "ואמר רבנו באופן חד משמעי, בוודאי שאסור ללכת ללמוד במקומות אלו, וחובה לעמוד על כך בתוקף, ואף שהדבר קשה מאוד יקבלו על זה הרבה שכר בגן עדן".

בתגובה לדברים אלה אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "שוב ושוב מצליח הרב שטיינמן להוכיח שהשמועות כי הוא רב מהפכן וקשוב לצורכי הציבור היו מוגזמות לחלוטין. בעוד הנשים החרדיות נאבקות על ייצוג בכנסת, שטיינמן מבהיר להן שאפילו לאוניברסיטה אסור להן ללכת, אפילו לא למכללה חרדית עם ימים נפרדים לנשים ולגברים". רגב ציין ש"אפשר להתנחם בכך שככל שהרבנים המכונים גדולי התורה, דוגמת שטיינמן, יוכיחו כמה הם מנותקים ואטומים לצורכי הציבור החרדי ורגשותיו, הציבור החרדי יתנתק מהם מהר יותר".

רגב: אפשר היה להתייחס לפסק השערורייתי הזה כאל קוריוז, לולא היה מדובר ברב החשוב ביותר בעולם החרדי

הרב רגב הדגיש ש"לא מדובר רק בוויכוח על זכויות נשים. הרב שטיינמן בעצם מורה לאנשיו להמשיך להיות עניים ולהמשיך לחיות על חשבון הציבור. מבחינתו, למה שהנשים החרדיות יילכו למכללה אם משלם מסים יכול במקום זה לממן קצבאות בסכומי ענק?" לדברי רגב, "אפשר היה להתייחס לפסק השערורייתי הזה כאל קוריוז, לולא היה מדובר ברב החשוב ביותר בעולם החרדי ובאיש שנותן הנחיות לסיעת דגל התורה שלה שלושה מנדטים. מדובר באותה סיעה שבעוד חודשים ספורים תדרוש בשליחות הרב שטיינמן, במשא ומתן הקואליציוני, סכומי עתק למימון משפחות האברכים".

לפי ערוץ 7, דבריו של הרב שטיינמן הם בגדר הוראה חד משמעית. שטיינמן הדגיש שהאיסור חל על נשים רווקות ונשואות כאחת. כן הבהיר שאסור לנשים לצאת להשתלמויות (שאינן לימודים מלאים לתואר). "אין שום היתר ללמוד במכללות חרדיות, רק בבית יעקב, אשר מתנהל כולו על פי רוח ישראל סבא", אמר.

ב"בחדרי חרדים" נכתב כי הוא הסביר ש"כך דרכו של היצר הרע, וזה עוד מזמן בריאת העולם, אצל חוה בחטא עץ הדעת, שמנסה לחלחל ולחדור תחילה דרך האשה, כי נשים דעתן קלות, וכך הוא ממשיך בכל הדורות – מתחיל אצל האשה ומשם ממשיך הלאה".

לידיעה בערוץ 7

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?