שומרי מצוות אלימים

לראשונה: מלחמות בין כנופיות פשע חרדיות בירושלים

שתי קבוצות שראשיהן מוכרים למשטרה מנהלות מאבק אלים על שוק הסמים המיועדים לצעירים שנפלטו מעולם הישיבות

חרדי במאה שערים. צילום: Libertinus, flickrחרדי במאה שערים (צילום אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה). צילום: Libertinus, flickr

סחיטות באיומים, פריצות לעסקים וסחר בסמים הם רק חלק מהפעילות של שתי קבוצות עברייניות חרדיות הפועלות בשנים האחרונות בירושלים. בין הקבוצות יש סכסוך מתמשך, שהוביל לפי משטרת ירושלים לרצח, פציעות, הטמנת מטעני חבלה ואירועים אלימים.

בראש קבוצה אחת עומד ישראל בוזגלו, בן 29, בן למשפחה משכונת רמות וממאה שערים, שהסתכסכה עם לא מעט גורמים ברחוב החרדי בירושלים. בוזגלו כבר הורשע לא פעם בפריצה. ראש הקבוצה השנייה הוא משה לקר, עבריין המוכר למשטרה. לפי כתבה מקיפה במגזין סוף השבוע של ואלה, במוקד הסכסוך בין הקבוצות עומד המאבק על השליטה בשוק הסמים שנמכרים לצעירים חרדים שיצאו מהלימודים בישיבות (שבבניקים), החיים בשולי העולם העברייני.

רוב אנשיהן של שתי הקבוצות ושל כנופיות פשע חרדיות אחרות הם צעירים ממוצא ספרדי, שנפלטו מהישיבות ולמעשה נותרו ללא מסגרת תומכת. עם זאת, הם ממשיכים לשמור מצוות. "בדרך כלל, אלה האנשים הדומיננטיים בקבוצות השוליים האלו, שנפלטו ממסגרות חרדיות, בעיקר של ש"ס. הם לא יצאו לעולם החילוני, אבל נודו מהעולם החרדי", אמר מקור במשטרה.

הסכסוך בין שתי הקבוצות פרץ לפני מעט יותר מארבע שנים. ב-30 בספטמבר 2010 נמצאה גופתו של יוסף בוזגלו, אחיו של ישראל. יוסף בוזגלו נרצח על ידי חיים שמלצר, שלפני הרצח התגורר בביתה של משפחת בוזגלו. שמלצר ריצה שם מעצר בית. המשטרה טענה כי הרקע לרצח היה סכסוך כספי שפרץ בין השניים בגלל עסקות סמים ברחוב החרדי. החוקרים היו בטוחים ששמלצר לא פעל לבדו וחודשים ספורים לאחר הרצח נעצר ראש הכנופיה המתחרה, משה לקר.

המשטרה החלה לחקור את הסכסוך לאחר שמטען צינור, אקדח ורימון רסס נמצאו ליד ביתו של משה לקר

היחידה המרכזית של מחוז ירושלים החלה לחקור את הסכסוך לאחר שמטען צינור, אקדח ורימון רסס – שכנראה היו מיועדים לחיסול נוסף – נמצאו ליד ביתו של לקר. ב-8 באפריל השנה גילה אריאל בוזגלו, אחיו הצעיר של ישראל, מטען חבלה ליד האופנוע שלו, שחנה ליד ביתו בשכונת רמות. המשטרה חשדה כי לקר וחבורתו אחראים למעשה. בעקבות רצח יוסף בוזגלו ניסה לקר להסתתר, אבל לבסוף נלכד, הועמד לדין על מעורבות ברצח יוסף בוזגלו ונשלח לשלוש שנות מאסר.

אחרי הטמנת מטען החבלה ליד האופנוע של אחיו, בוזגלו טרח להעביר ללקר ולאנשיו מסר: אתי לא מתעסקים. בין השאר, אחד מאנשיו של לקר נדקר בישבנו. אחרים הותקפו. בוזגלו לא הסתפק בכך. לפי החשד, מאוחר יותר הוא איים על הנדקר ואחד מאחיו פצע אותו שוב. ישראל בוזגלו כבר נעצר, אבל שוחרר לאחר שבניידת העצורים הכה אחד מאנשיו של לקר בטענה להגנה עצמית.

בוזגלו ולקר ממשיכים להסתובב ברחובות השכונות החרדיות בירושלים ובבני ברק. במשטרת ירושלים חוששים שהסכסוך בין כנופיות החרדים יביא לפיצוץ מטעני חבלה בעיר.

בא כוחו של אריאל בוזגלו, עו"ד מיכאל עירוני, מסר בתגובה: "במסגרת תשובה שניתנה על ידינו לכתב האישום, כפר מרשי בעבירה המיוחסת לו. מרשי בטוח שלאחר שמיעת הראיות בתיק התמונה האמיתית תתברר".

עו"ד יהודה שושן, בא כוחו של שמלצר, מסר בתגובה: "מדובר בסכסוך שהתמשך מספר חודשים על רקע כספי וחבל שתוצאותיו היו טרגיות. שמלצר פעל מתוך אינסטינקט של הגנה עצמית לאור העובדה שהמנוח ניסה לתקוף אותו ולא בפעם הראשונה".

לכתבה בוואלהאיך תוכל לפעול?