לא נבחרות, לא בוחרות

נשים חרדיות: לא נצביע למפלגה ללא ייצוג נשי

קבוצה של פעילות חרדיות דורשות מש"ס ומיהדות התורה לשבץ נשים ברשימותיהן לבחירות כתנאי לתמיכתן

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צישיבת סיעת יהדות התורה. גברים בלבד (צילום אילוסטרציה). צילום: יח''צ

דף פייסבוק, "לא נבחרות, לא בוחרות", קורא לחרם של נשים על מפלגות חרדיות במתכונת הקיימת. כאלף נשים וגברים הצטרפו לדף עד עתה.

בדיווח ב"ידיעות אחרונות" נכתב כי לדף הפייסבוק הצטרף מכתב גלוי של קבוצת פעילות חרדיות לראשי ש"ס ויהדות התורה, שבו הן דורשות לשבץ נשים ברשימות של המפלגות החרדיות בבחירות הקרובות. "אנו משוכנעות כי נציגות נשית תשכיל לייצג אותנו במסדרונות הכנסת באופן ראוי ונכון", כתבו הפעילות. "ישנן נשים חרדיות רבות ומוכשרות שתשמחנה לעסוק בצורכי ציבור באמונה".

אחת החותמות על המכתב היא רחלי איבנבוים מירושלים, שהיתה מועמדת למועצת העיר ברשימת הבית היהודי. איבנבוים פרשה מההתמודדות בירושלים בעקבות איומים שספגה. "המקום שלנו בחברה החרדית הולך והופך למרכזי ויש לנו ייצוג בהרבה תחומים, רק לא בפוליטיקה", אמרה איבנבוים.

מיכל צ'רנוביצקי: אני לא חושבת שהסיבה שאין פוליטיקאית חרדית היא הרבנים. המנהיגים פשוט לא אוהבים לוותר על מוקדי כוח

פעילה אחרת שחתמה על המכתב, מיכל צ'רנוביצקי, הריצה בעיר מגוריה אלעד רשימה של נשים בלבד, אך לא הצליחה להיבחר. "אני לא חושבת שהסיבה שאין פוליטיקאית חרדית היא הרבנים. המנהיגים פשוט לא אוהבים לוותר על מוקדי כוח. אריה דרעי, למשל, מביא כל הזמן כדוגמה את אשתו יפה, שאינה רוצה לרוץ לפוליטיקה", אמרה צ'רנוביצקי. "אנחנו אומרות שזה לא נכון. נשים חרדיות רוצות לרוץ והגיע הזמן שזה יקרה".

פעילה חרדית נוספת, אסתי רידר-אינדורסקי, התחייבה שלא להצביע למפלגות חרדיות שאינן כוללות נשים ברשימותיהן. "הצבעתי ליהדות התורה מאז שהייתי בת 18, וזו הפעם הראשונה שלא אלך להצביע", הצהירה. "אני לא מקבלת את האמירה שגדולי ישראל מתנגדים לכך או שזה אסור. גדולי ישראל קשובים לרחשי הציבור".

לדף הפייסבוקאיך תוכל לפעול?