אי-הצבעה בתשלום

סאטמר מציעה 100 דולר למי שלא יצביע בבחירות

חדו"ש: תשלום לאדם כדי שלא יצביע הוא עבירה חמורה – שוחד בחירות לכל דבר

הרב זלמן לייב טייטלבוים, האדמו''ר מסאטמר, בניו יורק. צילום: Tali c, wikipediaהאדמו''ר מסאטמר, הרב זלמן לייב טייטלבוים, בניו יורק. צילום: Tali c, wikipedia

חסידות סאטמר מציעה לשלם 100 דולר לכל ישראלי שיפקיד ביום הבחירות את מסמכי הזיהוי שלו ויתחייב שלא להצביע. בכירים בחסידות אמרו כי לאדמו"ר, רבי יהודה יקותיאל טייטלבוים, יש כוונה ברורה למנוע מכמה שיותר אזרחים ישראלים להצביע בבחירות לכנסת ה-20.

החלוקה מתבצעת במסגרת "שקל הטהור", פרויקט רשמי של החסידות האנטי-ציונית, שמוצג כתמיכה במוסדות חינוך בישראל שמתנזרים לחלוטין מכספים ממשלתיים. בחסידות סאטמר אמרו כי תגמול כספי יינתן לכל אדם שיתחייב לא להצביע, חרדי או חילוני. החסידות גם מבטיחה מענקים לישיבות שיאסרו על תלמידיהן להשתתף בהליך הדמוקרטי.

"בממשלה האחרונה התגלו כוונותיהם של ראשיה לגייס את בחורי הישיבות ולשנות את סדרי הלימוד במוסדות החרדיים", אמרו נציגי החסידות בישראל. "חבל שיש עדיין מפלגות חרדיות שמאמינות למי שמחריב את הדת, כאילו הם יעזרו למוסדות התורה לפרוח".

וואלה מציין כי אין זו הפעם הראשונה שבה חסידות סאטמר מחלקת מענקים תמורת אי השתתפות בבחירות. לפני שנתיים, בבחירות לכנסת ה-19, חילקו נציגי החסידות כסף לכל מי שהפקיד ביום הבחירות את תעודת הזהות או את רישיון הנהיגה בבתי המדרש שלה בירושלים ובבני ברק. בעקבות כך פנתה עמותת חדו"ש ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, וליו"ר ועדת

החסידות מבטיחה מענקים גם לישיבות שיאסרו על תלמידיהן להשתתף בהליך הדמוקרטי

הבחירות לכנסת, השופט אליקים רובינשטיין, בדרישה לבחון את חוקיות המענקים שמציע האדמו"ר בטענה כי מדובר בשוחד בחירות.

חדו"ש הסבירה כי תשלום לאדם כדי שלא יצביע הוא עבירה חמורה, שהיא שוחד בחירות לכל דבר. שחר אילן, סמנכ"ל העמותה, אמר כי סמוך למועד הבחירות הבאות העמותה תחדש את הפנייה ותדרוש "נקיטת צעדים מעשיים".

במכתב ששלח בדצמבר 2012 לרובינשטיין ולוויינשטיין קבע מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב, כי ההצעה של חסידות סאטמר מהווה עבירה לכאורה על שני סעיפים מרכזיים לחוק הבחירות לכנסת – סעיף 122 וסעיף 123. על פי סעיפים אלה, חל איסור חמור על מתן שוחד או הצעת שוחד, שעשויים להשפיע על הבוחר להימנע מלהצביע. בנוסף חל איסור על מתן שוחד בעבור השפעה על אחר שלא להשתתף בבחירות.

"תהליך העבירה כבר החל, מעצם העלאת ההצעה והעבירה על סעיפים 122 ו-123 לחוק הבחירות", כתב רגב. "תקוותנו היא כי הגורמים המכותבים על מכתב יפעלו כדי להבהיר ברבים, כי קבלת הכספים הנ"ל על ידי הישיבות תהווה עבירה על החוק ותגרור עמה ענישה במלוא חומר הדין, אשר תסייע למנוע את השלמת העבירה".

לידיעה בוואלה

לידיעה על פניית חדו"ש ליועץ המשפטי לממשלהאיך תוכל לפעול?