לבד בכיתה

ייסגר בית ספר בזכרון יעקב שמפלה ספרדים

משרד החינוך חייב את בית הספר "זכרון גבריאל" לקבל שני אחים ממשפחה מזרחית, אבל בית הספר עבר למקום לא מורשה והאחים באו בכל יום לכיתה ריקה

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לידיעה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הלימודים בבית הספר החרדי "זכרון גבריאל" בזכרון יעקב הושבתו הבוקר, בעקבות התנכלויות חוזרות ונשנות לשני תלמידים ממוצא מזרחי. על ההשבתה הכריזו משרד החינוך ומועצת זכרון יעקב. משרד החינוך הודיע כי החל לפעול להוצאת צו סגירה למוסד. הנהלת בית הספר הודיעה כי תעתור נגד מה שכינתה "הענישה הקולקטיבית".

לפני כחודש חייב משרד החינוך את הנהלת בית הספר לקבל שני אחים. אח אחד לומד בכיתה א' והשני בגן חובה. המשרד נקט צעד זה לאחר שהשתכנע כי האחים הופלו לרעה בשל מוצאם העדתי. לפי ידיעה ב-ynet, בעקבות הוראת המשרד החליט ועד ההורים של "זכרון גבריאל" להעתיק את הלימודים למקום חלופי, שאינו מורשה. שני האחים המשיכו לבוא לבית הספר, אבל בכל פעם מצאו את עצמם לבד בכיתה.

הרשויות הפעילו לחץ על הנהלת בית הספר ועל ועד ההורים, במאמץ לאלץ אותם לקבל את שני האחים. בין השאר החליטו לסגור את בית הספר הפירטי. משפחתם של האחים נפלה קורבן למסע איומים והתנכלויות מצד גורמים בקהילה החרדית. אחרי כמה ימים מתוחים הגיעו הצדדים למעין הסדר המאפשר קיום לימודים סדירים ב"זכרון גבריאל", בהשתתפות שני האחים. בד בבד

ראש המועצה: לאור האפליה של החרדים נגד הילדים והמשך ההתעללות הנפשית בהם... החלטתי לנעול את שערי ׳זכרון גבריאל׳

התנהל משא ומתן לא-רשמי בין עסקנים חרדים למשפחה. העסקנים ניסו להביא לעזיבת בית הספר על ידי האחים.

בימים האחרונים התפוצץ המשא ומתן וההתנכלויות חזרו. הן הגיעו לשיאן בהפגנה של פעילים חרדים מול בית המשפחה בשעת לילה מאוחרת. בהזדמנות אחרת נטשו תלמידי כיתות א' את הלימודים והשאירו את התלמיד שבמרכז הפרשה לבדו בכיתה עם המחנך.

ראש מועצת זכרון יעקב, אלי אבוטבול, הורה לסגור את בית הספר עד למציאת פתרון המקובל על שני הצדדים. לדבריו, "לאור האפליה של החרדים נגד הילדים של המשפחה, והמשך ההתעללות הנפשית בהם... החלטתי, בידיעת משרד החינוך, לנעול את שערי ׳זכרון גבריאל׳".

ממשרד החינוך נמסר: ״לאור התנהלות המוסד ולאחר שהוא הוזהר על ידנו מספר פעמים, המשרד החל לפעול להוצאת צו סגירה למוסד״.

עו"ד אורי קידר, המייצג את "זכרון גבריאל", מסר בתגובה: "משרד החינוך עצמו קבע כי לטענות האפליה אין כל ביסוס, ותעיד העובדה שכמחצית מתלמידי המוסד הם בני עדות המזרח. המוסד עצמו קיבל את החלטת משרד החינוך, שילב את התלמידים אף שאינם מרקע חרדי-שמרני – ואף כינס את הצוות ביחד עם מפקח משרד החינוך כדי להבהיר את הדברים".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?