לאורתודוקסים בלבד

בית הכנסת של הכנסת – לא לרפורמים ולקונסרבטיבים

קבוצה של סטודנטים קונסרבטיבים לרבנות לא קיבלה אישור לקיים תפילה בבית הכנסת שבפרלמנט הישראלי

הכנסת. צילום: כיכר השבת, ויקימדיההכנסת. צילום: כיכר השבת, ויקימדיה

תלמידי בית מדרש לא-אורתודוקסי לרבנות, שהשתתפו השבוע בסדנה בכנסת, לא קיבלו אישור להתפלל בבית הכנסת שבמשכן. הוסבר להם כי בית הכנסת שמור באופן בלעדי לתפילה אורתודוקסית.

הקבוצה מונה כ-60 תלמידים לרבנות, רובם קונסרבטיבים. בידיעה שפורסמה במהדורה האנגלית של "הארץ" נכתב כי הם השתתפו בסדנה שיזם Jewish Pluralism Watch, ארגון שהקימה התנועה המסורתית (הקונסרבטיבית). הארגון עוקב אחרי הצהרות ופעולות של נבחרי ציבור בתחום הדת והמדינה.

התלמידים ביקשו להשתמש בבית הכנסת שבכנסת כדי לקיים תפילה שוויונית. לדבריהם, יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הודיע להם כי אי אפשר להיענות לבקשתם מפני שבבית הכנסת אפשר לערוך רק תפילות אורתודוקסיות. יו"ר הכנסת הציע להם לקיים את התפילה במקום אחר במשכן.

"תלמידים רבים היו מזועזעים ומאוכזבים מאוד", אמר הרב יואל לוי, מנהל הישיבה הקונסרבטיבית בירושלים. הרב לוי הגיש בשם התלמידים את הבקשה להתפלל בבית הכנסת בכנסת. "אפשר היה לחשוב שהכנסת תהיה מקום המאחד את העם היהודי, אבל

אפשר היה לחשוב שהכנסת תהיה מקום המאחד את העם היהודי, אבל למדנו שיש לה גבולות שאינם כוללים יהודים ליברלים

למדנו שיש לה גבולות שאינם כוללים יהודים ליברלים. ההחלטה הזאת היתה סוף הולם לדיון שלנו על דת ומדינה בישראל".

מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, אמר כי אדלשטיין הפגין מאז ומתמיד יחס חם ופתוח לתנועות הלא-אורתודוקסיות בישראל. "הבקשה הועלתה על ידי אחד הסטודנטים בהשראת הרגע", אמר הס. "בהכירי את יו"ר הכנסת, הוא ייכנס לעובי הקורה וימצא פתרון הולם לבעיה. בתפקידו הקודם, כשר התפוצות, וגם בתפקידו הנוכחי, אדלשטיין מעולם לא גרם לנו להרגיש מופלים לרעה".

חבר הכנסת דב ליפמן, רב אורתודוקסי, תיווך במגעים בין יו"ר הכנסת לקבוצת התלמידים לרבנות. ליפמן אמר כי יש למצוא פתרון לבעיה בהקדם. לדבריו, חשוב שיהודים מכל הזרמים ירגישו בבית בכנסת. עם זאת, ליפמן אמר שכדי למצוא מקום בכנסת לקיום אירוע או תפילה, יש לתאם זאת מראש.

מלשכת יו"ר הכנסת לא נמסרה תשובה לשאלה מדוע לא אישר לקיים תפילה שוויונית בכנסת.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?