כישלון ידוע מראש

חדו"ש: חוק הגיוס הכשיל את גיוס החרדים לשירות האזרחי

לפי נתונים שנמסרו בדיון בוועדה לשוויון בנטל, בשליש הראשון של שנת הגיוס הצטרפו לשירות אזרחי 299 חרדים, לעומת יעד של 500 מתגייסים. הגיוס לצה"ל עומד בתכנון

שר הביטחון משה יעלון ויו''ר הועדה להכנת חוק השוויון בנטל ח''כ אילת שקד מהבית היהודי בדיון של הועדה 15.09.2013. צילום: פלאש 90שר הביטחון, משה יעלון, ויו''ר הוועדה להכנת חוק השוויון בנטל, ח''כ אילת שקד, בדיון של הוועדה. צילום: פלאש 90

מאז התחילה שנת הגיוס הנוכחית, ביולי, התגייסו לצה"ל 800 חרדים מתוך 2,300 האמורים להתגייס בכל השנה, על פי יעדי חוק הגיוס החדש. כ-50% מהמתגייסים משרתים בשירות קרבי. לעומת זאת, לשירות האזרחי התגייסו עד כה 299 חרדים. מספר המצטרפים לשירות אזרחי בשליש הראשון של שנת הגיוס היה אמור להיות 500.

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אומרת בתגובה, "קשה לחשוב על כישלון ידוע מראש יותר מהכישלון בעמידה ביעדי הגיוס לשירות האזרחי". מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר: "שוב ושוב הזהירה חדו"ש ש'ריקון הבריכה', כלומר, הענקת פטור לכל תלמידי הישיבות בני ה-22 ומעלה, יביא להכשלת החוק. אבל איש לא היה מוכן לשמוע. איזו סיבה יש לבחור ישיבה שמקבל פטור מלא משירות צבאי להתנדב לעשות שירות אזרחי?"

חדו"ש בירכה את צה"ל על העמידה ביעדי גיוס החרדים בשליש הראשון של שנת הגיוס 2014 (יולי-אוקטובר). עם זאת, הרב רגב אמר ש"חשוב לוודא שצה"ל מגדיר כחרדים רק בוגרי חינוך חרדי". לדבריו, "אם הנתונים אמינים, נראה שמבצע צוק איתן תיקן חלק מהנזק שגרם חוק הגיוס ומי שמתגייס אינו נחשב עוד לבוגד. יש לקוות שצה"ל אכן יצליח לעמוד בקצב הגיוס הזה גם במחזורים הבאים של השנה שבדרך כלל יש בהם ירידה במספר המתגייסים".

נתוני הגיוס לצה"ל ולשירות האזרחי נחשפו אתמול בדיון מעקב של הוועדה המיוחדת לשוויון בנטל. באתר ערוץ 7  נמסר כי את

שחר אילן: מבצע 'צוק איתן' השפיע לטובה על גיוס החרדים והשכיח חלק מהזעם שעורר חוק הגיוס. יכול להיות שמי שמתגייס כבר לא נחשב ל'בוגד'

הנתונים על גיוס חרדים לצה"ל מסרה יו"ר הוועדה, ח"כ אילת שקד. לפי ההערכות, בהתאם למספר המתגייסים החרדים עד כה, ייתכן שעד סוף שנת הגיוס צה"ל יוכל לעמוד ביעדים שהגדירה לו הממשלה.

אתר ואלה מדווח כי לפי נתונים שמסר בדיון ראש הרשות לשירות אזרחי, שר-שלום ג'רבי, הרשות לא תעמוד ביעד הגיוס השנתי. ג'רבי אמר כי כבר בשלבים המוקדמים של החקיקה הוא התריע שלא ניתן יהיה לעמוד ביעדי הגיוס שהגדירה הממשלה. לדברי ג'רבי, יש קושי מהותי לעמוד ביעדי הגיוס, בגלל מגבלות בחוק שאינן מאפשרות לתת תמריצים מהותיים לגיוס לשירות אזרחי.

שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, אומר: "מבצע 'צוק איתן' השפיע לטובה על גיוס החרדים והשכיח חלק מהזעם שעורר חוק הגיוס. אמנם אין נהירה המונית לבקו"ם, אבל יכול להיות שמי שמתגייס כבר לא נחשב ל'בוגד'".

עם זאת, אילן טוען כי אי אפשר להיות בטוח שהצבא יעמוד ביעדי הגיוס. "זה השליש הטוב של השנה מבחינת מתגייסים וכדי לנסות להשלים את היעדים, צה"ל יצטרך להתאמץ יותר בחודשים הבאים". מעבר לכך, אילן אומר שיש לבדוק אם כל 800 המתגייסים החרדים הם אכן חרדים. "השאלה שעולה תמיד בגיוס חרדים היא עד כמה אפשר להיות בטוח שכל המתגייסים הם אכן יוצאי בוגרי מוסדות חרדיים".

לידיעה בוואלה

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?