במועצת החכמים – בניגוד לחוק

חדו"ש: "הרבנים מאיה ויוסף חייבים להתפטר מתפקידם כרב שכונה או מחברותם במועצת החכמים של ש"ס"

במכתב לשר הדתות וליועץ המשפטי לממשלה מבהיר מנכ"ל חדו"ש: הרב דוד יוסף צורף למועצת החכמים של ש"ס, אף על פי שהוא מכהן כרב שכונת הר נוף בירושלים. חבר מועצת החכמים הרב משה מאיה מכהן כרב שכונת יד אליהו

הרב דוד יוסף. צילום: dvach555, wikipediaהרב דוד יוסף. צילום: dvach555, wikipedia

כהונתם של רבה של שכונת הר נוף בירושלים, דוד יוסף, ורבה של שכונת יד אליהו בתל אביב, משה מאיה, במועצת החכמים של ש"ס בלתי חוקית. כך קובע מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, בפנייה ששלח ביום שני ליועץ המשפטי לממשלה, לשר לשירותי דת נפתלי בנט ולסגנו הרב אלי בן דהן. רגב דורש לחייב את השניים לבחור בין תפקיד במפלגה פוליטית לבין מילוי תפקיד רב בשירות המדינה.

שלשום פורסם כי רבה של שכונת הר נוף, הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף המנוח, מונה למועצת החכמים. הרב משה מאיה, רב שכונת יד אליהו בתל אביב, מכהן במועצה זה זמן רב. כלומר, שניים מארבעת חברי מועצת החכמים עוברים על החוק בכהונתם הכפולה.

ביום ראשון שלח רגב ליועץ המשפטי ולראש אגף חקירות במשטרה תלונה על כך שמועצת החכמים פרסמה קריאה לבחור במועמד הליכוד ביתנו לראשות עיריית ירושלים, משה ליאון, ובה הבטיחה שורה של ברכות למצביעים. ההבטחה ניתנה בניגוד לחוק האוסר על שימוש בקמעות, בברכות ובקללות במערכת הבחירות.

רגב התריע גם, ש"לאור פעולתה של מועצת חכמי התורה בארץ הקודש כגוף המנהיג, תומך ונותן גושפנקא דתית והלכתית למפלגת ש"ס, כלל לא ברור כיצד מתיישבת כהונתו של הרב מאיה כרב שכונה עובד ציבור עם חברותו בגוף זה...

הרב רגב: 'מחדל של הרשויות שבוחרות לעצום עיניים'

פליאה היא בעיני כיצד זה לא ראו בכך הרשויות המופקדות על שירותי הדת ותקינות פעולתם של נותני שירותי הדת משום תקלה חמורה עד היום, ואני מקווה כי תלונה זו תביא סוף סוף לתיקון המעוות".

במכתב נוסף ששלח רגב לווינשטיין, בנט ובן דהן, בעקבות מינויו השבוע של דוד יוסף, הוא מבהיר: "מוטלת עליכם החובה להעמיד את הרבנים הנכבדים על חובתם לבחור בין פעילות מפלגתית לבין המשך כהונתם במשרות במסגרת הרבנות הממלכתית ו/או העירונית וליהנות משכר מקופת הציבור".

לדברי רגב, "למותר הוא לציין כי בכהונתו הממושכת של הרב מאיה בשתי המסגרות יש משום עבירה פלילית ומשמעתית, אשר תצטרכו לתת את דעתכם למידת חומרתה והאמצעים הראויים להינקט בגינה. חוששני שההתעלמות של הרשויות מניגוד עניינים זה ומהאיסור של נשיאת שני הכתרים גם יחד היא לא במעט מחדלן של הרשויות אשר בחרו ככל הנראה לעצום את עיניהם ולהתעלם ממנה עד עתה".

רגב הגיש תלונה גם על אירוע אסור נוסף שבו היו מעורבים רבני שכונות: השתתפותם של רבה של שכונת רמות שלמה ניימן ורבה של שכונת גילה אליהו שלזינגר בכינוס רבנים לשם קריאה לציבור לתמוך ברשימת יהדות התורה למועצת עיריית ירושלים.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?