הקיץ הגיע: הדרה באה?

במחאה על הגל החדש של הדרת נשים: חדו"ש מפיצה גלריית תמונות שבהן נמחקו תמונות נשים מיצירות מופת

בבית שמש נרגמה אישה, במודיעין ירק קיצוני חרדי על ילדה, וזה רק קצה קרחון ההדרה. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "לנקוט צעדים פליליים קשים נגד בריוני הצניעות וההפרדה"

מתוך גלריית המחאה נגד הדרת נשיםׂ(we(MEN: הולדת ונוס של סנדרו בוטיצ'לימתוך גלריית המחאה נגד הדרת נשיםׂ(we(MEN: הולדת ונוס של סנדרו בוטיצ'לי

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון החלה בהפצת גלריית תמונת המחאה (we(MEN של האמנית הירושלמית עדן לזנס. בגלריה נמחקו תמונות הנשים משורה של יצירות מופת, ביניהן מונה ליזה, הולדת ונוס, אמריקן גות'יק ועוד. הגלריה הופצה כדי למחות ולהתריע על הגל החדש של הדרת נשים שנוצר בשבועיים האחרונים.

לגלריה באתר ח"דוש / לגלריה ב-facebook

בשבועות האחרונים נרשם גל חדש של מעשי הדרת נשים, ביניהם:

  • בבית שמש נרגמו באבנים אישה ותינוקת בגלל לבושה של האישה;
  • במודיעין ירק קיצוני חרדי על ילדה בת 12;
  • סניף "אושר עד בבית שמש" תלה שלט המבקש מנשים לבוא בלבוש צנוע ולהתכסות. מי שהגיעה בבגדים קצרים התבקשה להתכסות בשאל שחור;
  • בעקבות המחאות נגד "אושר עד", הוסר השלט ואז קראו שורה של רבנים קיצוניים בעיר לא לקנות בחנות;
  • נשים בחסידות בעלז התבקשו להדיר עצמן מהרחוב כשהגברים יוצאים מהתפילה;
  • בירושלים הושחתו מודעות של פסטיבל הסרטים שבהן תמונת אישה;
  • מד"א הקימה ועדת רבנים, מה שמעלה חשש כבד לדרישות להפרדה בין נשים וגברים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"אסור להתעלם מהגל החדש של מעשי אלימות, ונדליזם ואפליה כנגד נשים במטרה להעלים אותן מהמרחב הציבורי. אסור גם לאפשר מצב שבו אלימות ההדרה תהפוך לעניין עונתי שחוזר כל קיץ, כמו הפגנות השבת. על הממשלה להפגין נחישות ולנקוט צעדים פליליים קשים נגד בריוני הצניעות וההפרדה והמנהיגות הישראלית צריכה להוקיע ארגונים שמשתפים פעולה איתם ונכנעים להם. רק כך תיעצר תועבת ההדרה".

כדי להתריע על התופעה העלתה חדו"ש לרשת גלריית תמונת מחאה חדשות. בגלריה שמונה יצירות מופת שנמחקו מהן תמונות הנשים, והן: "מונה ליזה" של לאונרדו דה וינצ'י; "חזרה לבלט" של אדגר דגה; "נערה עם עגיל פנינה" של יאן ורמיר, "הולדת ונוס" של סנדרו בוטיצ'לי, "אמריקן גות'יק" של גרנט ווד, "קוטפות השיבולים" של ז'אן פרנסואה מילה, "אולימפיה" של אדוארד מאנה ו"שפחת ההרמון הגדולה" של ז'אן אוגוסט דומיניק אנגר.

הגלריה מצטרפת לשלוש גלריות מחאה נגד הדרת נשים שהעלתה חדו"ש לאתר ולפייסבוק והפיצה בחורף שעבר. מדובר בין היתר בגלריית הדרת מדירים בעיצוב אריה זונשיין, שבה טושטשו פני בכירים חרדים, ובגלריה של קרנית ידיד שבה מופיעה תמונת ים סוף החצוי, כשגם המעבר היבש מחולק לנתיבים נפרדים לגברים ונשים.איך תוכל לפעול?