יהודייה בספק

הרבנות מכירה ביהדותה, מש' הפנים דורש שאנה תתגייר

סבתא רבתא של אנה ורשאני המירה את דתה לנצרות בשנות ה-30 בהונגריה. ורשאני המציאה מסמכים המוכיחים את יהדותה ואף התחתנה ברבנות, משרד הפנים מסרב לרשום אותה כיהודייה

02/11/2014 09:24

תגיות: אנה ורשאני ·  גיור ·  הרבנות ·  משרד הפנים ·  הרב שאול פרבר

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

אנה ורשאני נולדה בבודפשט, בירת הונגריה, ומילדות ידעה שהיא יהודייה. בתעודת הילדות של סבתא רבתא שלה נכתב כי היתה יהודייה. עם זאת, הסבתא רבתא המירה את דתה לנצרות בשנות ה-30 של המאה הקודמת, בעיקר מכיוון שלא רצתה שסבתה של אנה תהיה רשומה כיהודייה ותסבול מהחוקים שהתקבלו אז במדינה והטילו מגבלות קשות על יהודים.

אנה ורשאני התקרבה ליהדות כשהיתה בגיל ההתבגרות, ביקרה בישראל במסגרת "תגלית" ומאוחר יותר חזרה ללימודים בתוכנית "מסע" וגרה בחיפה שנה. אחרי הביקור בישראל עבדה ורשאני כמנהלת מחלקה בסוכנות היהודית בהונגריה, התאהבה בישראלי והחליטה להתחתן אתו לעלות לישראל.

"מהונגריה עלינו בתור נשואים, אבל זאת היתה חתונה אזרחית ורצינו לעשות חתונה יהודית פה בארץ", אמרה לחדשות 10. "עשינו חתונה יהודית ברבנות עם רב וחשבנו שעכשיו הכל בסדר, יש לנו כתובה, אנחנו נחזור למשרד הפנים ועל פי זה הם יעדכנו את הדת והלאום שלי". אבל במשרד הפנים סירבו לרשום אותה כיהודייה, למרות הכרת הרבנות ביהדותה. הסיבה לסירוב,

ורשאני: אני לא יכולה להתגייר, כי הרבנות לא יכולה לגייר מישהו שהוא יהודי

הסבירו, היתה התנצרותה של הסבתא רבתא. ורשאני השיגה את כל המסמכים המוכיחים את יהדותה ופנתה שוב ושוב למשרד הפנים, אבל שם מתעקשים שהיא תתגייר.

"לפי ההלכה אני יהודייה. אין כזה דבר לעזוב את הדת", אמרה ורשאני. "מבחינתם אני צריכה להתגייר. אני לא יכולה להתגייר, כי הרבנות לא יכולה לגייר מישהו שהוא יהודי".

הרב שאול פרבר ממכון עתים, שמייצג את ורשאני, אמר: "החוק קובע בצורה חד משמעית, כשבית הדין הרבני פוסק שמישהי היא יהודייה, אז היא יהודייה. משרד הפנים מתעקש שהיא תעבור הליך גיור, בזמן שבית הדין הרבני מסרב בכל תוקף שהיא תעבור גיור, מפני שהם מקבלים אותה כיהודייה. מה האנשים האלה רוצים?"

ממשרד הפנים נמסר: "על פי המידע המצוי בידינו, אמה של אנה המירה את דתה ועל כן התבקשה להציג מסמך המעיד על המרת דת וטרם עשתה כן. במקביל נשלחה פנייה לבית הדין הרבני בחיפה בבקשה לקבל הסברים. טרם התקבלה התייחסותם".

לכתבה בחדשות 10איך תוכל לפעול?