קריאה מוברחת

לראשונה, נשות הכותל קראו ברחבה בספר תורה

חברות הארגון קראו בספר תורה זעיר שהכניסו לעזרת הנשים בתיקה של אחת המתפללות – אף שתקנות שקבע רב הכותל אוסרות על הכנסת ספרי תורה מבחוץ

26/10/2014 13:52

תגיות: הכותל המערבי ·  ספר תורה ·  נשות הכותל ·  הרב שמואל רבינוביץ'

תפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. 17.10.2012. צילום: מיכל פטאלנשות הכותל בתפילה בראש חודש חשוון תשע''ג. צילום: מיכל פטאל

קבוצה של נשות הכותל קראה לראשונה בספר תורה בעזרת הנשים ברחבת הכותל המערבי. הנשים קראו ביום שישי בספר תורה זעיר, שאחת מהן הבריחה בתיקה אל רחבת הכותל. זהו ספר בן כמאתיים שנה, שהובא מאנגליה לישראל. בוואלה מציינים כי חברות הנהלת הארגון הסבירו שספר התורה נכתב במתכונת ממוזערת, כדי להסתירו ולאפשר את הקריאה בו למרות האיסורים שחלו על תפילת יהודים בגולה.

"בדיוק מאותן סיבות נאלצנו להכניסו לכותל בהיחבא, רק שהפעם יהודי מטיל את האיסור על יהודים", אמרו. לפני יותר משנה קבע בית המשפט כי נשים רשאיות לקרוא בתורה בעזרת הנשים של רחבת הכותל, אך כללים שקבע לפני כמה שנים רב הכותל, שמואל רבינוביץ', מונעים את מימוש האפשרות הזו. התקנות אוסרות על מתפללים להביא עמם ספר מחוץ לאתר, ומתירות שימוש רק באלה הנמצאים בו. כל ספרי התורה בכותל מרוכזים בעזרת הגברים ואינם נגישים למתפללות.

לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל, אמרה לוואלה: "בהתרגשות רבה קיימנו היום את מצוות הקריאה בתורה, שנמנעת  מאתנו

אביגיל אנטמן: לא מקרי שמונעים מאתנו את ספר התורה, כי התורה נותנת המון כוח

בניגוד לחוק ובשרירות לב". אביגיל אנטמן, חברה בהנהלת הארגון, הוסיפה: "עשינו דבר פשוט ומובן מאליו, אך עם זאת היסטורי. אין להשוות תפילה עם ספר תורה לתפילה בלעדיו. קריאה בספר התורה היא הדבר האמיתי. כולנו הסתופפנו היום בהתרגשות סביב ספר התורה ורק ארבע זכו לעלות לתורה. לא מקרי שמונעים מאתנו את ספר התורה, כי התורה נותנת המון כוח ורוצים למנוע מנשים את הכוח הזה".

מלשכת רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', נמסר בתגובה: "קבוצה קטנה של נשות הכותל ביצעה הבוקר הטעיה, ולאחר שנמנע מהן להכניס ספר תורה גדול – הכניסו בעורמה ספר קטן לעזרת הנשים. רב הכותל החליט לא להעצים את האירוע, וביקש להתעלם מאי עמידתן בנוהלי הכותל, מתוך חשש לפגיעה בקדושת ספר התורה. בעתיד ייעשו מאמצים שלא יישנה אירוע זה, ולא יוכנס ספר תורה לכותל כמו שאסור לכל אדם, גברים ונשים כאחד".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?