מגבלות התוצרת

המשנה ליועמ"ש: החלטת פרץ בעניין השמיטה תזיק למשק

לפי חוות הדעת, הרב הצבאי הראשי, רפי פרץ, לא הביא בחשבון השלכות של שינוי באופן רכישת התוצרת החקלאית בשנת השמיטה על כלל המשק

14/10/2014 10:21

תגיות: הרב הצבאי הראשי ·  רפי פרץ ·  שנת שמיטה ·  המשנה ליועץ המשפטי ·  חוות דעת ·  משרד החקלאות ·  משרד הביטחון

הרב הצבאי הראשי, תא''ל רפי פרץ. צילום: Alonnardi, wikipediaהרב הצבאי הראשי, תא''ל רפי פרץ. צילום: Alonnardi, wikipedia

חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה קובעת כי מהחלטת הרב הצבאי הראשי, תת אלוף רפי פרץ, לשנות את הסטטוס-קוו בכל הנוגע לרכישת תוצרת טרייה בצבא בשנת השמיטה, תשע"ה, נפקד שיקול המביא בחשבון את ההשלכות האפשריות של ההחלטה על כלל המשק. חוות הדעת הועברה למשרד החקלאות ולמשרד הביטחון.

ההחלטה התבססה בעיקר על חוות דעת שקיבלה המשנה ליועץ המשפטי, דינה זילבר, ממשרד החקלאות. לפי חוות הדעת הזאת, החלטת הרב הצבאי עשויה להגביר את הסיכוי להקדמת הרכש מתוצרת חו"ל. כך תיגרם פגיעה לחקלאות הישראלית, בהתחשב בכך שהחרדים בארץ זקוקים למקורות רכש המספקים תוצרת ברמת כשרות מחמירה.

הצבא מבקש להשתמש באותם מקורות, אבל הם מוגבלים. "מאחר שמדובר בשינוי מדיניות ארוכת שנים, נדמה כי ראוי היה

מאחר שמדובר בשינוי מדיניות ארוכת שנים, נדמה כי ראוי היה שהרבנות הצבאית תיידע מבעוד מועד את כלל הגורמים הרלוונטיים לעניין החלטתה

שהרבנות הצבאית תיידע מבעוד מועד את כלל הגורמים הרלוונטיים לעניין החלטתה, וביניהם, משרד החקלאות", נכתב בחוות הדעת.

לפי "כיכר השבת", זילבר הציעה כי שר הביטחון, משה יעלון, והרב הצבאי הראשי יבחנו שוב את ההחלטה. הוצע כי מבין ארבעה מקורות שמהם מתכנן הצבא לרכוש תוצרת טרייה במחצית השנה הראשונה של שנת השמיטה, יוקטן השימוש ברכש מחקלאי הערבה הדרומית, כדי למנוע פגיעה בחקלאות הישראלית.

כן הוצע שתוכנית הרכש של הצבא בשנת השמיטה לא תתבסס על זמן קצוב – תקופה של חצי שנה – אלא על כמות התוצרת שתעמוד לרשות הצבא. במסגרת זו, המעבר לרכישה של "היתר מכירה" ייעשה בהתאם לזמינות האספקה הטרייה מארבעת המאגרים שלהם כשרות מהודרת יותר, ועל-כן, ייתכן שיהיה בטרם חלפה מחצית שנת השמיטה.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?