בין חלופות פוגעות

אושרה תביעה ייצוגית נגד אגד בגלל קו הפרדה

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי הפעלת קו 972 אינה חוקית לכאורה

06/10/2014 15:10

תגיות: אגד ·  קו הפרדה ·  תביעה ייצוגית ·  בג"ץ ·  תמר בזק-רפפורט ·  רות ריי יסעור

הפגנה חילונית ברחוב שטראוס ליד מאה שערים נגד קווי ההפרדה 20.09.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה חילונית ברחוב שטראוס בירושלים, ליד מאה שערים, נגד קווי ההפרדה. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בקשה להגיש תביעה ייצוגית נגד אגד, בשל הפעלת קו אוטובוס שבו קיימת הפרדה בין גברים לנשים, אושרה בסוף ספטמבר בבית המשפט המחוזי בירושלים.

התביעה מתייחסת לקו 972, שנוסע בין ירושלים לחיפה. בקו זה יש הפרדה בין גברים לנשים ומחיר הנסיעה בו נמוך מאשר בשני קווים אחרים בין שתי הערים – 940 ו-947.

בבסיס התביעה, שהוגשה על ידי רות ריי יסעור, עומדת הטענה כי אגד מחייבת נוסעים לבחור באחת משתי חלופות פוגעות: או שזכויותיהם האישיות ייפגעו, אם יבחרו לנסוע בקו הפרדה, או שייאלצו לשלם יותר בעד הנסיעה אם ייסעו בקו רגיל.

את הגשת התביעה הייצוגית אישרה השופטת תמר בזק-רפפורט. אתר News1 מציין כי השופטת כבר אישרה את הגשת התביעה ב-2012, אבל בית המשפט העליון הורה לה לדון בטענת הגנה שאגד הגישה באיחור. אגד טענה כי היא פועלת באישור

ב-2011 פסל בג"ץ את קווי ההפרדה ככל שהם מהווים מדיניות מחייבת של המפעילים

המדינה וכי הפעלת הקו עולה בקנה אחד עם מדיניות משרד התחבורה.

בזק-רפפורט הסבירה כי המלצות ועדת לנגנטל משנת 1997 – שהיו הבסיס להפעלת קווי ההפרדה – דיברו על פיילוט נקודתי בין שכונות חרדיות בבני ברק. לדברי השופטת, אגד אינה יכולה להסתמך על ההמלצות כדי להפעיל קו בין שתי ערים גדולות. השופטת הוסיפה כי אגד זקוקה להרשאה פוזיטיבית להפעלת קו ההפרדה ואינה יכולה להסתמך על עמדתה של פרקליטות המדינה, כי אין מדובר במעשה אסור. היא ציינה כי ב-2011 פסל בג"ץ את קווי ההפרדה ככל שהם מהווים מדיניות מחייבת של המפעילים.

אגד חויבה בתשלום הוצאות בסך 20,000 שקל.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?