מפלגות גבריות

נדחתה עתירה לביטול מימון למפלגות שאינן משלבות נשים

בג"ץ לא קיבל את העתירה שהגישה רות קוליאן, שדרשה להוסיף לחוק מימון מפלגות סעיף המחייב לאפשר לנשים להתמודד

06/10/2014 14:45

תגיות: בג"ץ ·  מימון מפלגות ·  נשים ·  רות קוליאן ·  ש"ס ·  יהדות התורה

אולם בבג''ץ, צילום: Stellas mom, flickrאולם בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: Stellas mom, flickr

בג"ץ דחה עתירה שביקשה לאסור על המדינה להעניק מימון מפלגות לסיעות החרדיות, מכיוון שאינן משלבות נשים ברשימותיהן לקראת הבחירות לכנסת או לרשויות המקומיות.

את העתירה הגישה רות קוליאן, שביקשה לאסור על המדינה להעניק מימון מפלגות לסיעות החרדיות משום שאינן משלבות נשים ברשימותיהן. קוליאן ביקשה להתמודד ברשימת סיעת ש"ס בבחירות לעיריית פתח תקוה בסוף 2013. ההצטרפות לרשימה נמנעה ממנה.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד יהונתן גינת, היא ביקשה מבג"ץ לבטל את הסעיפים בחוק המתנים מתן מימון מפלגות במבחנים טכניים בלבד. היא דרשה גם להוסיף לחוק סעיף המחייב כל סיעה לאפשר לנשים להתמודד במסגרתה.

השופט נועם סולברג, לפי News1, כתב כי אמות המידה למתן מימון מפלגות הן נייטרליות ואובייקטיביות. הוא קבע גם שקוליאן לא הוכיחה שאמות מידה אלה פוגעות בזכות החוקתית לשוויון.

בא כוח המפלגות החרדיות: לא ייתכן, במדינה דמוקרטית, לחייב מפלגות להכניס נשים בניגוד לרצונן

עו"ד משה מורגנשטרן, שייצג את המפלגות החרדיות, אמר בתגובה לחרדים10: "לא היה מקום לעתירה הקנטרנית. אי אפשר לכפות על הציבור החרדי בניגוד לדעתו. לא ייתכן, במדינה דמוקרטית, לחייב מפלגות להכניס נשים בניגוד לרצונן. הציבור החרדי פועל בהוראת רבותיו, ולא חלילה מתוך פגיעה בנשים".

"הארץ" ציין כי העתירה הוגשה נגד ש"ס, דגל התורה, אגודת ישראל ומפלגת "טוב", המייצגת את קבוצת החרדים העובדים. גם משרד האוצר ומשרד הפנים נדרשו להשיב על העתירה.

בתשובה לעתירה שהגישה המדינה לבג"ץ בנובמבר 2013 נטען, כי אי אפשר לשלול מימון מפלגות מרשימה "בשל שיקולים שאינם מנויים בהוראות החוק גופא (שהינן טכניות, פורמליות ואובייקטיביות במהותן), לרבות שיקולים הנוגעים להשקפותיה של סיעה או רשימה". עוד נכתב כי "אין מקום כי החוק יתגמל רשימה מסוימת על השקפת עולם פלונית, ויקנוס אחרת על השקפת עולם אלמונית".

לידיעה ב-News1

לידיעה בחרדים10

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?