רב עיר בספק

המועמד המוביל לרב העיר ירושלים – ללא תעודת רב

הרב אריה שטרן קיבל תעודת הסמכה פגומה, המבוססת על בחינות בעל פה

23/09/2014 16:51

תגיות: הרב אריה שטרן ·  תעודת הסמכה ·  רב העיר ·  ירושלים ·  הבית היהודי ·  ש"ס ·  ניר ברקת ·  המשרד לשירותי דת

הרב אריה שטרן, מועמד לרבנות העיר ירושלים. צילום: אריאל הורוביץ, ויקיפדיההרב אריה שטרן, מועמד לרבנות העיר ירושלים. צילום: אריאל הורוביץ, ויקיפדיה

חודש לפני ההצבעה שבה ייבחרו רבני העיר ירושלים מתברר כי לרב אריה שטרן, שנחשב למועמד המוביל לתפקיד הרב האשכנזי בעיר, אין הסמכה לרבנות.

בבדיקה שערך אגף הבחירות ברבנות הראשית נמצא כי תעודת הכשירות של הרב שטרן פגומה. התעודה ניתנה לו בהתבסס על בחינות בעל פה ולא בכתב. הוא גם לא הוכר במפורש כגדול בתורה – תנאי הכרחי להקלה בתנאי הסף לקבלת התעודה. שטרן היה אמור לחדש את התעודה בשנת 2012, מאחר שהיא תקפה למשך שלוש שנים בלבד, אבל לא עשה כן.

כבר ב-2009 סומן שטרן כמועמד בלעדי של הציונות הדתית לתפקיד רב העיר האשכנזי בירושלים. בשטרן תומכים מפלגת הבית היהודי, השר לשירותי דת, סגנו וראש העיר, ניר ברקת.

בירושלים לא מכהנים רבני עיר זה למעלה מעשר שנים, אבל סחבת ממושכת מנעה קביעת תאריך לבחירת רבנים חדשים. ברקת, השואף למנות לצדו של שטרן את הרב הראשי הספרדי לשעבר, שלמה עמאר, הגיע להבנות שיבטיחו את בחירת השניים.

הגוף היחיד שיכול להכשיר את מועמדותו של שטרן הוא מועצת הרבנות הראשית, שלא תתכנס עד לאחר הבחירות בגלל החגים

במשרד לשירותי דת, שבראשו עומדים אנשי הבית היהודי, הכריזו כי הבחירות ייערכו ב-21 באוקטובר. עם זאת, ביהדות התורה מתנגדים לקיום הבחירות עתה בגלל ההתנגדות לשטרן. גם בש"ס מתנגדים לבחירת רבני העיר ירושלים עכשיו, בגלל הסכסוך בין ראשי המפלגה לעמאר.

בידיעה ב-ynet נכתב כי הגוף היחיד שיכול להכשיר את מועמדותו של שטרן הוא מועצת הרבנות הראשית, שבשליטת החרדים. המועצה לא תתכנס עד לאחר הבחירות, בגלל החגים. לרב שטרן ימלאו 70 שנה בעוד כשלושה חודשים. אם יבקש לדחות את הבחירות עד למיצוי הניסיונות להכשרת מועמדותו, ייתכן שלא יוכל להתמודד בגלל גילו.

מקורב לרב שטרן אמר: "התעודה אושרה על ידי מחלקת הבחינות של הרבנות, וגם אם יש בעיה מסוימת – היא טכנית, שולית ופתירה... מדובר בניסיון נוסף של הפוליטיקאים החרדים למנוע את בחירתו של הרב – שלא יצלח. שטרן יהיה רבה הראשי של ירושלים".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?