פגיעה בחופש העיסוק?

בית המשפט לעבודה: תואר רב אינו תחליף לתואר ראשון

שני רבנים רצו להתמודד במכרז של משרד החינוך על תפקיד מפקחים בחינוך החרדי. אבל במכרז נקבע שהסמכה לרבנות אינה מספיקה להתמודדות על התפקיד

14/09/2014 17:29

תגיות: תואר רב ·  תואר ראשון ·  מפקח ·  משרד החינוך ·  רבנים ·  בית הדין לעבודה ·  השופט אייל אברהמי

בית הדין הארצי לעבודה. צילום: Golf Bravo, wikipediaבית הדין הארצי לעבודה (צילום אילוסטרציה). צילום: Golf Bravo, wikipedia

שני רבנים שפנו למכרז על תפקיד מפקח בחינוך המוכר הלא רשמי התאכזבו לגלות כי הסמכה לרבנות אינה עומדת בתנאי הסף של המכרז. משרד החינוך קבע במכרז כי מי שירצה למלא את התפקיד יידרש להיות בעל תואר ראשון.

שני הרבנים הגישו לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים תביעה נגד גדעון סער, שהיה שר החינוך בתקופה שבה פורסם המכרז, ונגד נציבות המדינה. הקליניקה לזכויות אדם בקריה האקדמית אונו היתה שותפה לניסוח העתירה.

שני הרבנים טענו כי הדרישה לתואר ראשון מפלה לרעה את המגזר החרדי, שחלק נכבד ממנו נמנע מלימודים אקדמיים מסיבות אידיאולוגיות. באתר פסק דין נכתב כי הם הוסיפו, שאי קבלת התואר רב כשקול לתואר ראשון פוגעת ומשפילה. לדבריהם, הדבר פוגע בחופש העיסוק של הציבור החרדי ובזכותו לשוויון.

השופט: הדרישה שמפקח יהיה בעל תואר ראשון אינה חורגת ממתחם הסבירות

משרד החינוך ונציבות המדינה טענו כי דווקא בגלל צרכיו המיוחדים של המגזר החרדי נקבע תנאי הסף של תואר ראשון, בעוד שבמכרזים לתפקיד מפקח בחינוך הממלכתי והממלכתי-הדתי תנאי הסף הוא תואר שני. הם הוסיפו שלימודים לתואר ראשון כוללים עידוד חשיבה ביקורתית וחשיפה למגוון גישות ודעות, העשויים לסייע למפקח בתפקידו. מבחני ההסמכה לרבנות אינם דורשים יכולת כתיבה או הבעת ביקורת, טענו הנתבעים.

השופט אייל אברהמי קבע שהדרישה שמפקח יהיה בעל תואר ראשון אינה חורגת ממתחם הסבירות ואינה מצדיקה את התערבות בית המשפט. השופט הוסיף כי בית המשפט יתערב בשיקול הדעת של הרשות המוסמכת לקבוע את תנאי הסף רק אם ייפול פגם מהותי במכרז או אם החלטתה תחרוג באופן קיצוני ממתחם הסבירות.

לידיעה באתר פסק דיןאיך תוכל לפעול?