קניין העם

בית המשפט ביטל העברת הכותל הדרומי לעמותת אלע"ד

האתר מיועד לתפילה של הזרמים הפלורליסטיים ביהדות ושל נשות הכותל. בית המשפט קבע כי אין למסור אותו לניהול של עמותה פרטית

09/09/2014 13:34

תגיות: הכותל הדרומי ·  אלע"ד ·  החברה לפיתוח הרובע היהודי ·  בית משפט השלום ·  נשות הכותל ·  אביחי מנדלבליט ·  אורי אריאל ·  גלעד קריב ·  יזהר הס

רחבת הכותל האלטרנטיבית באיזור קשת רובינסון. 25-08-2013. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90רחבת הכותל האלטרנטיבית באזור קשת רובינסון, המיועדת לתפילה של הזרמים הפלורליסטיים. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שופט בית משפט השלום בירושלים מרדכי בורנשטיין הורה אתמול לבטל הסכם שנחתם עם עמותת אלע"ד, הקובע כי מתחם הכותל הדרומי יעבור לרשותה.

אלע"ד חתמה על ההסכם עם החברה הממשלתית לשיקום ופיתוח הרובע היהודי. ההסכם נחתם, לפי "הארץ", בעקבות סכסוך משפטי רב שנים בנוגע לשליטה בגן הארכיאולוגי שמדרום לרחבת הכותל המערבי.

הגן, מרכז דוידסון, היה עשרות שנים בשליטת החברה לפיתוח מזרח ירושלים, שהיא חברה ממשלתית. הוא הועבר לידי חברה ממשלתית אחרת, החברה לפיתוח הרובע היהודי. חברה זו חתמה על הסכם ולפיו עמותת אלע"ד, שמנהלת את הגן הלאומי הסמוך עיר דוד, תנהל גם את הגן הארכיאולוגי שליד הכותל.

בעקבות פרסום ידיעה על ההסכם ב"הארץ" יצאו נגדו ארגוני שמאל וארגוני היהדות הפלורליסטית. ארגונים אלה מחו על ההסכם, משום שבאזור הכותל הדרומי אמורה לקום רחבת תפילה שמיועדת לנשות הכותל ולמתפללים שמבקשים לקיים טקסים ברוח

יזהר הס: מסירת האתר לאלע"ד היתה מבטלת כל אפשרות להגיע להסדר עם הזרמים השונים ביהדות, שהודרו במשך שנים ארוכות מכל חלק ונחלה בכותל המערבי

רפורמית או קונסרבטיבית ("העזרה השלישית").

מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, שניהל את המו"מ על הקמת הרחבה, התחייב לפני הארגונים הפלורליסטיים שאלע"ד לא תנהל את האתר. לכן החליטה פרקליטות המדינה לפנות לבית המשפט נגד הסכם שנחתם על ידי חברה ממשלתית. החברה לפיתוח הרובע נהנתה מגיבוי של שר השיכון, אורי אריאל.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר בתגובה: "הכותל המערבי והאתרים ההיסטוריים סמוך לו הם קניין של מדינת ישראל והעם היהודי לכל זרמיו, וכפי שקבע בית המשפט אין מקום למסור אותם לניהולה של עמותה פרטית".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית: "סיבות רבות להחלטתו של השופט בורנשטיין, אך בולטת ביניהן ההכרה שמסירת האתר לאלע"ד היתה מבטלת כל אפשרות להגיע להסדר עם הזרמים השונים ביהדות, שהודרו במשך שנים ארוכות מכל חלק ונחלה בכותל המערבי".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?