בידור כן, מסחר לא

הצעת חוק: רשויות יוסמכו להפעיל תחבורה ציבורית בשבת

חברי הכנסת רות קלדרון ואלעזר שטרן יזמו הצעת חוק להסדרת אופיה של השבת במרחב הציבורי

07/09/2014 17:14

תגיות: שבת ·  תחבורה ציבורית ·  מסחר ·  תרבות ·  ח"כ רות קלדרון ·  ח"כ אלעזר שטרן ·  ח"כ אלי ישי ·  רשויות מקומיות

חברת הכנסת רות קלדרון מסיעת יש עתיד 03/02/2013 צילום פלאש 90חברת הכנסת רות קלדרון מסיעת יש עתיד. צילום: פלאש 90

הצעת חוק שיזמו חברת הכנסת רות קלדרון מיש עתיד וחבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה נועדה להכניס סדרים חדשים בכל הנוגע לאופיה של השבת במרחב הציבורי. הצעת החוק, שאמורה לעלות לדיון בתחילת מושב החורף של הכנסת אחרי החגים, תקנה לרשויות המקומיות סמכויות רבות לקביעת אופי הפעילות שתתקיים בשטחן בימי שבת.

לפי הצעת החוק, רשות מקומית שתרצה בכך תוכל להפעיל תחבורה ציבורית בשבת במתכונת מצומצמת. קלדרון ושטרן מציעים גם להפריד בין מוסדות ממלכתיים – שיהיו סגורים בשבת (למעט בתי חולים ומוסדות חיוניים אחרים) – ובין מוסדות ציבוריים כמו תיאטראות, מוזיאונים, וגני חיות שיישארו פתוחים ביום המנוחה. החוק יאסור על פעילות מסחרית בשבת, אך יתיר לקיים פעולות בילוי, בידור, תרבות ורוח.

כל רשות מקומית תוכל לאשר פתיחה של מכולות ובתי מרקחת, במתכונת מצומצמת ובאישור של שר הפנים. השניים מציעים להפוך מתנ"סים ומרכזים קהילתיים למרכזי תרבות וחברה.

ההצעה, לפי "כיכר השבת", מבוססת על עקרונות "אמנת גביזון-מדן". יוזמי הצעת החוק אמרו כי כיום אין לציבור החילוני בישראל מקום מסודר שאליו הם יכולים ללכת בשבת יחד עם בני המשפחה.

קלדרון: הגיע הזמן שהמדינה תתווה עקרונות התנהלות בשבת, באופן שמאפשר לכל הקהילות לקיים את ערכי השבת בדרכן

 ח"כ קלדרון אמרה לאתר "מעריב": "הרוב החילוני אמנם מאופק, אך לא יניח שיוציאו ממנו את הזכות לקיים חיים יהודיים חופשיים על פי דרכו. הגיע הזמן שהמדינה תתווה עקרונות התנהלות בשבת, באופן שמאפשר לכל הקהילות בישראל לקיים את ערכי השבת בדרכן ותיתן לכך ביטוי ברור בחקיקה ראשית".

"השבת הינה מתנה שקיבל העם היהודי מהקדוש ברוך הוא", הדגיש ח"כ שטרן. לדבריו, יזם את הצעת החוק מכיוון ש"הניכור כלפי הערכים היהודיים מחד גיסא וההתעלמות מהגוונים השונים של החברה הישראלית מאידך גיסא גורמים לפער הולך וגדל בין הישראליות ליהדות".

ח"כ אלי ישי מש"ס תקף את הצעת החוק: "מקדמי החוק אינם מבקשים לפגוע בדת היהודית כי אם ביהדות כולה", אמר ישי לפי "בחדרי חרדים". "השבת שמרה עלינו במשך 3,000 שנה, חובה עלינו לשמור גם עליה... מעבר לפגיעה בצביונה של המדינה, הדבר יביא לכך שמכבדי השבת, דתיים ומסורתיים ורבים אחרים הרואים בשבת יום המוקדש למשפחה ולמנוחה, יהיו מופלים בקבלה למקום עבודה שעשוי להיפתח בהתאם לחוק החדש".

לידיעה באתר "מעריב"

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?