פסולה לעדות

נציב התלונות מבקר דיינים שסירבו לשמוע עדות של נשים

אשה טענה שהדיין הרב ישראל יפרח לעג לה ומנע מנשים להעיד לטובתה. הדיינים השיבו כי נשים יוכלו להעיד לפניהם רק אם בעלה יסכים לכך

20/08/2014 12:19

תגיות: בית הדין הרבני ·  עדות נשים ·  השופט אליעזר ריבלין ·  הרב ישראל יפרח ·  ציפי לבני

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

דיינים בבית הדין הרבני האזורי בירושלים סירבו לקבל עדות של נשים. כך עולה מתלונה שהוגשה לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר ריבלין. התלונה הוגשה לאחר שאשה שתבעה את בעלה בבית הדין הרבני ביקשה לפסול את ההרכב שדן בחלוקת הרכוש ביניהם, אך בקשתה נדחתה. היא ביקשה לערער על הדחייה ונדרשה להפקיד, כתנאי לדיון בערעור, 50 אלף שקל בקופת בית הדין.

על פי התלונה, שהוגשה באמצעות עורך דינה של האשה, מאיר מקייס, ראש הרכב הדיינים התייחס למתלוננת בצורה משפילה ולעג לה. נטען גם שהוא התבטא באופן שהשתמע ממנו כי כבר גזר את דינה של האשה, ואף מנע חקירות שביקש לקיים בא־כוחה. ראש ההרכב הוא הרב ישראל יפרח ושני חבריו הנוספים הם הרב מאיר יששכר מאזוז והרב יוסף גולדברג.

ב"הארץ" נכתב כי בתגובה לטענה שהם סירבו לקבל עדות נשים כתבו הדיינים: "לפי המשפט העברי אשה פסולה לעדות אלא אם מסכים הצד השני. הבעל התנגד לעדות האשה".

הדיינים שאלו את עורך הדין של האשה אם הזמין להעיד גברים או נשים. הוא ענה "גם וגם". הדיינים הבהירו: "לא מקבלים נשים"

אבל בבדיקה שערך ריבלין התברר כי בדיון הורו הדיינים לבעל לצאת מהאולם, ורק לאחר מכן פנו לבא־כוחה של האשה וביקשו לברר כמה עדים יש בדעתו לזמן. הדיינים שאלו מיוזמתם: "האם העדים שלך גברים וגם (או) נשים". מקייס ענה, "גם וגם", והדיינים הבהירו: "לא מקבלים נשים".

בעקבות הגשת התלונה נגד הרב יפרח שקלו בהנהלת בתי הדין הרבניים לרענן את ההנחיות לדיינים ולהבהיר להם שעליהם לקבל עדות של נשים. הרעיון נגנז בנימוק שהכללים ידועים לכלל הדיינים ושהחלטתו של יפרח ראש לפסול אשה מלהעיד היא מקרה חריג ולא מייצג.

בתגובה להחלטתו של הנציב ריבלין פנתה שרת המשפטים, ציפי לבני, לקבלת הבהרות בנושא ממנהל בתי הדין הרבניים. הנהלת בתי הדין הרבניים מסרה כי "החלטות הנציב נרשמות דרך קבע בתיקים האישיים של הדיינים המעורבים, והן נשקלות במועדים רלוונטיים על ידי נשיא בית הדין הרבני הגדול, שרת המשפטים והוועדה למינוי דיינים".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?