פלורליזם מטריד

ברקת ביטל מסירת מבנה לישיבה המציעה לימודים כלליים

ראש עיריית ירושלים מסר לישיבת חכמי לב, שבה נלמדים מקצועות חול לצד לימודי קודש, מבנים בשכונת רמות א'. ברקת חזר בו בעקבות לחצים ואיומים מצד חרדים

19/08/2014 17:01

תגיות: חכמי לב ·  לימודי חול ·  ניר ברקת ·  רמות א' ·  הרב בצלאל כהן

הרב בצלאל כהן. צילום: בצלאל כהן, ויקיפדיההרב בצלאל כהן. צילום: בצלאל כהן, ויקיפדיה

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הודיע ביום חמישי לראשי הישיבה התיכונית החרדית חכמי לב, כי עליהם להחזיר את המפתחות למבנים שקיבלה הישיבה. המפתחות, למבנים בשכונה בצפון ירושלים, נמסרו לישיבה על סמך התחייבות של העירייה.

ההחלטה התקבלה בעקבות לחץ שהפעילו חרדים על ברקת. בפשקווילים, מאמרים בעיתונים, עלונים, איומים וחרמות דרשו חרדים מהעירייה לחזור בה ממסירת המבנים לישיבה. הסיבה: תלמידי חכמי לב אינם מסתפקים בלימודי קודש ולומדים גם מקצועות חול.

הישיבה נפתחה לפני שנה והיא מיועדת לנערים חרדים המבקשים לרכוש השכלה כללית לצד לימודי קודש. שנת הלימודים שתיפתח בעוד כשבועיים תהיה שנת הפעילות השנייה של הישיבה.

הישיבה שייכת לאגודה לקידום המצוינות בחינוך, מציין "הארץ". בשנת הפעילות הראשונה שלה היא שכנה במתחם סגור בבית הספר התיכון החילוני בויאר. בחודשים האחרונים קיבלה את המפתחות למתחם מבנים ניידים בשכונה החרדית רמות א'. במבנים פעל עד לאחרונה בית ספר חרדי־לאומי, אך הוא פינה אותם.

הרב כהן: עיריית ירושלים לא יכולה להתנער ולהפקיר את הישיבה ללא מענה מתאים

ראש ישיבת חכמי לב, הרב בצלאל כהן, אמר כי הם שופצו בעלות של מאה אלף שקל. לאחר מכן קמה התנגדות עזה של תושבי רמות א' ושל רבני השכונה לפעילות של הישיבה במקום. לכהן הוצע מבנה אחר, בשכונת נווה יעקב. הוא דחה את ההצעה, מכיוון שהמבנה אינו עונה על הצורך להקים במקום פנימייה.

לדברי הרב כהן, "עיריית ירושלים לא יכולה להתנער ולהפקיר את הישיבה ללא מענה מתאים. אם לא יימצא פתרון, זה אומר לא רק שיש בעיה ל-55 התלמידים שנרשמו לישיבת חכמי לב, אלא שיש פה מסר קשה לכל אותם רבים וטובים שרוצים וצריכים ללכת בדרך של הישיבה".

בלשכת ראש העירייה מסבירים, כי הסיבה לביטול מסירת המבנים לחכמי לב היא התחייבות שנתן ברקת לפני כמה שנים, לפנות את המבנים בשכונת רמות א'. עם זאת, בלשכה מבהירים: "לא נפקיר את חכמי לב. ברקת הבהיר שהוא ידאג להם, ואפילו ייתן להם עדיפות".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?