תשובה למינהלת לזהות יהודית

תוכנית לקירוב התנ"ך לציבור אושרה במשרד החינוך

התוכנית, בתקציב של 47.5 מיליון שקל לחמש שנים, מיועדת "לבסס את מעמדו של התנ"ך כמעצב זהות יהודית־ציונית"

13/08/2014 18:45

תגיות: תנ"ך ·  משרד החינוך ·  זהות יהודית-ציונית ·  גדעון סער ·  פרופ' יאירה אמית

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrשר החינוך, הרב שי פירון. צילום: כנס כיפה, flickr

תוכנית לקירוב התנ"ך לציבור החילוני מקודמת על ידי משרד החינוך. תקציב הפרויקט, שבו שותף גם המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח), הוא כ-7 מיליון שקל לחמישה חודשי פעילות (עד סוף 2014). לפי התוכנית, התקציב הכולל שיועמד לרשות התוכנית בחמש השנים הקרובות יהיה כ-47.5 מיליון שקל.

התוכנית, שמכונה "הסיפור של כולנו – פרק תנ"ך יומי", תתמקד בעיקר בקירוב מבוגרים חילונים בגיל 25 עד 40 לתנ"ך. היעד העיקרי של התוכנית הוא "לבסס את מעמדו של התנ"ך כמעצב זהות יהודית־ציונית וכבסיס תרבותי לאומי מאחד לעם היהודי על גווניו".

מסמכי התוכנית, לפי "הארץ", קובעים כי היא תתבסס על "רתימת דמויות מוכרות להפצת 'טעימה יומית' לכל פרק ול'תיווכו' לקהל שלהם באמצעות הרשתות החברתיות". עוד נכתב כי הפרויקט ייתן ביטוי "לפנים השונות של התנ"ך ולפרשנות מגוונת".

מקורות שונים אמרו כי הדיונים בין משרד החינוך למט"ח על הפרויקט החלו עוד בתקופתו של שר החינוך הקודם, גדעון סער,  אולם

במסמכי התוכנית נכתב כי הפרויקט ייתן ביטוי לפנים השונות של התנ"ך ולפרשנות מגוונת

הבשילו בחודשים האחרונים.

עובד במשרד החינוך אמר כי התוכנית היא "תשובה למינהלת לזהות יהודית שהוקמה במשרד הדתות, אבל אנחנו נפעל באופן פלורליסטי, כדי לקרב את התנ"ך לציבור החילוני". עובד אחר ציין כי הפרויקט "משקף את סדר העדיפויות של ראשי המשרד, שלפיו פרויקטים בתחומי האזרחות והחיים המשותפים של יהודים וערבים לא זוכים לאותה השקעה".

התוכנית החדשה היא "ניסיון להחזיר את מעמדו של התנ"ך בחברה החילונית, לכפי שהיה במשך שנים רבות, מראשית היישוב ועד שנות ה-70'", אמרה פרופ' יאירה אמית מהחוג ללימודי התרבות העברית ובית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, "אבל המציאות השתנתה, וכך גם המפה הפוליטית. אני לא יודעת אם ניתן לחזור לאותה תקופה, כי החברה החופשית עיצבה לעצמה מודל אחר לזהות יהודית־ציונית, הנשען על זיכרון השואה. מדובר במיזם יפה, אבל הוא אינו יכול להחליף לימודי מקרא שיטתיים".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?