תודעת אחדות

תקדים: תמונות של חיילים שנפלו בעיתון החרדי "משפחה"

עורכי העיתונים החרדיים נמנעו עד כה מפרסום שמות ותמונות של חללי צה"ל

24/07/2014 16:18

תגיות: "משפחה" ·  חללי צה"ל ·  "צוק איתן" ·  תמונות ·  אלי פלאי

חייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. צילום'' מ. אלפסי, ויקיפדיהחייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה (צילום אילוסטרציה). צילום: מ. אלפסי, ויקיפדיה

השבועון החרדי "משפחה" פרסם ביום חמישי את שמותיהם ותמונותיהם של חיילי צה"ל שנהרגו בימים האחרונים במבצע "צוק איתן". עד כה נמנעו עורכי העיתונים החרדיים מפרסום שמות ותמונות של חללי צה"ל, בגלל החשש שהדבר "ייצור הזדהות של הקוראים החרדים עם הצבא יותר מאשר עם הנופלים". לצד תמונות הנופלים בעזה פרסם העיתון מלים של הערכה אישית על כל אחד מן ההרוגים, תחת הכותרת "השם יקום דמם".

יו"ר "משפחה", אלי פלאי, אמר לוואלה כי הפרסום הוא תופעה חדשה בעיתונות החרדית. לדבריו, גישה זאת "נותנת ביטוי לתודעת האחדות הכלל-יהודית שהופגנה בשבועות האחרונים, מאז חטיפת שלושת הנערים ורציחתם". לדבריו, במבצע "צוק איתן", יותר מאשר במבצעים קודמים, קיימת בעורף תודעה עמוקה של גורם משותף לעם כולו.

הציבור החרדי מעניק חיבוק חם לחיילים בחזית, שבא לביטוי באמירות תהילים בבתי הכנסת ובתפילות של נשים

"בעצרות תפילה וביוזמות 'חיזוק', כמו גם בסיוע רב לחיילים שבחזית, אנו רואים שיתוף פעולה הדוק בין כל חלקי העם, והציבור החרדי בכללו", אמר פלאי.

פלאי הוסיף: "אנו נדרשים להבחין היטב בין הדיון הנוקב על צביונה ואופייה של המדינה היהודית, ועל זכותם וחובתם של לומדי התורה להשקיע עצמם בהיכליה, תוך קבלת פטור מחובת הגיוס לאלו שתורתם אמנותם. מן הצד השני, ככל תושבי ארצנו, אנו מלאים הערכה והכרת טובה לגיבורים שבעם, שמסרו את נפשם בהגנה עלינו".

אליעזר שולמן, עורך המשנה של העיתון, אמר כי הפרסום הוא "המשך לחיבוק החם שמעניק הציבור החרדי לחיילים בחזית. החיבוק בא לביטוי באמירות תהילים בכל בתי הכנסת בריכוזים החרדיים, בתפילות של נשים בבתים פרטיים ועוד".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?