נתיבות כזב

העליון הורה לפרק את ישיבת נתיבות התורה

משרד החינוך ורשם העמותות מצאו אי סדרים בניהול העמותה המנהלת את הישיבה, שגם הגישה דיווחים כוזבים על מספר התלמידים: הישיבה פועלת בשלוש כתובות, אבל רק באחת מהן היו תלמידים – שניים בלבד

20/07/2014 17:08

תגיות: עמותת נתיבות התורה ·  בית המשפט העליון ·  אשר גרוניס ·  רשם העמותות ·  פירוק ·  משרד החינוך

מסדרונות של ישיבה בירושלים, 14.04.2001. צילום: נתי שוחט, פלאש 90מסדרונות של ישיבה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, קבע כי יש לפרק את העמותה המפעילה את ישיבת נתיבות התורה. הסיבה לפירוק: דיווחים כוזבים על מספר התלמידים בישיבה ואי סדרים כספיים.

ההחלטה התקבלה בעקבות בקשה של רשם העמותות לפירוק העמותה. עמותת נתיבות התורה מפעילה ישיבה לבני נוער חרדים שנשרו מהמסגרות הרגילות ומכוונת אותם לשירות צבאי. רשם העמותות הסביר כי העמותה דיווחה שהיא מפעילה ישיבות בשלוש כתובות שונות. אבל משרד החינוך – המעניק לישיבה תמיכה לפי מספר תלמידיה – לא מצא כל פעילות בשתיים מהכתובות. בכתובת שלישית נמצאו שני תלמידים בלבד, בעוד שהעמותה דיווחה למשרד החינוך כי במקום יש 42 תלמידים.

לפי אתר News1, המשרד דחה את הסבריה של הישיבה והפסיק את התמיכה בה, שהסתכמה ב-356,000 שקל בשנת 2010.

משרד החינוך דחה את הסברי הישיבה והפסיק את התמיכה בה, שהסתכמה ב-356,000 שקל בשנת 2010

נימוק נוסף לבקשת הפירוק הסתמך על דו"ח של משרד רואי חשבון, שבו הועלה חשש שכספי התמיכה אינם משמשים רק למטרות שנועדו להן. רואה החשבון קבע כי מנגנוני הניהול והבקרה של העמותה אינם משביעי רצון.

בקשתו של רשם העמותות נדחתה על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים. אבל הרשם הגיש ערעור לבית המשפט העליון. השופט גרוניס קיבל את ערעורו של הרשם.

השופט נעם סולברג כתב כי התלבט לפני שהסכים עם גרוניס, בשל חשיבות פעילותה של הישיבה, לבסוף הגיע סולברג למסקנה שלא ניתן לנקוט צעדים חמורים פחות, בשל הליקויים שהתגלו בפעילות העמותה ובניהולה.

לידיעה ב-News1



איך תוכל לפעול?