באבוד רשעים

ראש ארגון רבנים: לשמוח על ההרוגים בעזה – זה הרגש הבריא

הרב ברוך אפרתי, ראש ארגון "דרך אמונה", טען כך בתשובה לשאלה של גולשים על היחס להרוגים בעזה

17/07/2014 18:17

תגיות: הרב ברוך אפרתי ·  "דרך אמונה" ·  אזעקות ·  פורטל "מורשת" ·  עזה

הפצצה ישראלית בעזה. צילום: Basel Yazouri, flickrהפצצה ישראלית בעזה. צילום: Basel Yazouri, flickr

"הם מנסים להחריבנו ואנו שמחים לנצח את הקמים עלינו. זהו הרגש הבריא ביותר שהתורה מדריכה אליו", טען הרב ברוך אפרתי בתשובה לשאלה מהו היחס הנכון להרוגים בעזה – צער או התעלמות. אפרתי, ראש ישיבה באפרת וראש ארגון "דרך אמונה" המאגד עשרות רבנים בכירים, הסביר: "הנופלים בצד שלהם זהו בגדר 'זמיר עריצים לבער את הרשעה מן העולם, ובאבוד רשעים רינה'".

התשובות פורסמו בפורטל היהדות "מורשת", שליקט שאלות הלכתיות שהעלו גולשים, המתייחסות להתנהגות בזמן מטחי רקטות. בין השאלות: האם לרוץ למרחב מוגן באמצע תפילת עמידה? אם יש אזעקה בשבת, מותר להפעיל את הרדיו? מותר לצאת מהבית בחוסר צניעות בעת האזעקה?

לפי ידיעה בוואלה, הרב אפרתי נשאל אם במקרה של אזעקה בשבת יש היתר להפעיל רדיו, והשיב בשלילה. "יש ללכת למקום

הרב אפרתי: אין ללכת לחדר מדרגות כשאינך צנועה, אלא להתלבש מהר במשהו שיכסה אותך

מוגן", אמר. "בשעת חירום יש גל שקט מיוחד שיש בו רק התראות ואותו מותר להדליק מערב שבת".

בתשובה לגולשת ששאלה אם בשעת אזעקה מותר לה לצאת לחדר המדרגות בחוסר צניעות אמר הרב: "אין ללכת לחדר מדרגות כשאינך צנועה, אלא להתלבש מהר במשהו שיכסה אותך". הסיבה לכך, אמר, היא ש"הסכנה אינה מיידית וטילים לא נופלים בן רגע ויש מספיק זמן לכך".

הרב אפרתי פסק כי אם נשמעת אזעקה בשעת תפילת שמונה-עשרה, מותר למתפלל להפסיק את תפילתו ולהתפנות למרחב המוגן, "אולם לא לדבר, אלא אם יש צורך של פיקוח נפש". מנגד, הרב האשכנזי של אשדוד, יוסף שיינין, אמר כי במצב זה "אסור להפסיק את התפילה היות וכיפת ברזל מספקת למתפלל הגנה מיידית".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?