דלתות נפרדות

בבית העלמין בקרית אתא עוד מפרידים גברים ונשים

ההפרדה מנוגדת להוראות בחוזר של מנכ"ל משרד הדתות. המשרד מאיים לשלול את רשיונה של חברה קדישא שלא תיענה להנחיה

בית העלמין ירקון. צילום: aharon mizrahi, wikipedia בית העלמין ירקון (צילום אילוסטרציה). צילום: aharon mizrahi, wikipedia

חוזר של מנכ"ל משרד הדתות קובע כי חברות קדישא צריכות להסיר שלטים שהוצבו בבתי קברות שונים, המכריזים על הפרדה בין גברים לנשים בטקסי קבורה. לפי החוזר, עד סוף יוני היו חברות קדישא אמורות לבצע הנחיה זאת ולדווח על כך.

לפי בדיקה של ynet, בבית הקברות בקרית אתא לא הוסרו עד השבוע השלטים האלה. על עמודים לאורך הדרך למבנה המרכזי בבית העלמין, שבו נערכים טקסי האשכבה, יש חצים המכוונים נשים וגברים לכיוונים שונים. במבנה עצמו יש כמה דלתות, ומעל כל אחת מהן יש שלט – "גברים" או "נשים".

בקהילה החרדית בעיר הביעו מורת רוח מהדרישה להסיר את השלטים. החרדים טענו כי פקידי המשרד מתערבים בהלכות קבורה. "קבורה היא נושא דתי, ולאיש אין סמכות לקבוע נהלים שמנוגדים להלכה", אמר בכיר בקהילה החרדית.

מעל כל דלת במבנה המרכזי בבית העלמין יש שלט – 'גברים' או 'נשים'

מנכ"ל משרד הדתות פרסם את החוזר בעקבות תלונות רבות של הציבור החילוני על הדרת נשים בטקסי קבורה. התלונות התייחסו להפרדה פיזית בין גברים לנשים בבתי העלמין ולאי מתן אפשרות לנשים לשאת דברים לזכר הנפטר. בחוזר נכתב, בין השאר: "לא תונהג הפרדה בין גברים לנשים במהלך טקס ההלוויה על שלביו השונים. בהתאם לכך לא יוצבו ברחבי בית העלמין שלטים קבועים שנועדו להכווין נשים וגברים להיפרד זה מזה".

במשרד הדתות מאיימים לשלול את הרשיון מחברות קדישא שאינן פועלות למניעת הדרת נשים מטקסי קבורה. מנהל החברה קדישא הספרדית בקרית אתא, יהודה תורג'מן, מסר כי התכוון להסיר את השלטים, אבל בשל אבל משפחתי לא הספיק לעשות כן. חברה קדישא האשכנזית בעיר לא מסרה תגובה.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?