רחוק מהיעד

הצבא הודה: ירידה של יותר מ-50% בגיוס החרדים

חדו"ש: חוק הגיוס גרם נזק קשה, בגלל ההתעקשות על נוסח שכולל סנקציות פליליות במקום סנקציות כלכליות

כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס מכריזות לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס. 26.03.2014 צילום: נתי שוחט, פלאש 90כרזות שפורסמו במאה שערים בעקבות חוק הגיוס: "לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס". צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מספר החרדים שהתגייסו לצה"ל בשנה האחרונה צנח ביותר מ-50% ומספר החרדים שהתגייסו ברבעון האחרון היה 75 בחודש בממוצע. כך עולה מנתונים שהציג הצבא לוועדה בראשותה של ח"כ אילת שקד.

ראש ענף תכנון כוח אדם סדיר באכ"א, סא"ל שי טייב, הציג לפני ועדת המעקב אחר יישום חוק שירות הביטחון בראשות שקד דו"ח שלפיו ברבעון הראשון של שנת הגיוס החולפת (יולי 2013 עד יוני 2014) הצטרפו לשורות הצבא 601 חרדים. ברבעון האחרון התגייסו רק 294 חרדים.

בתגובה על הנתונים אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "כל ניסיונות ההסתרה שעשה הצבא לא מכסים על העובדה שחוק הגיוס גרם לירידה דרמטית בתהליך השילוב של הציבור החרדי. כל זאת, מפני שיש עתיד התעקשה על חוק ריק מתוכן שכולל סנקציות פליליות וסירבה לחוק יעיל ואמיתי שיבוסס על סנקציות כלכליות".

לדברי רגב, "עכשיו, אחרי שהנזק נגרם, השאיפה של כולנו צריכה להיות שתהיה עמידה ביעדי השירות בצבא ובשירות האזרחי, מה שימנע את הצורך להפעיל סנקציות ויחסוך קרע חברתי כואב. על משרדי הממשלה להפסיק לתקוע מקלות ביורוקרטיים בגלגלי החוק, דוגמת העיכוב של ארבעה חודשים בתקנות השירות האזרחי. המנהיגים החרדים צריכים להבין שהמשך הסרבנות רק יזיק לעולם הישיבות ואילו עמידה ביעדים תיטיב בהרבה את מצבו".

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, הוסיף: "אם יימשך קצב הגיוס הנוכחי, אין לצבא סיכוי להגיע ליעדי הגיוס שקבעה הממשלה לשנה

הפורום לשוויון בנטל: בעוד השרים וחברי הכנסת הציגו לציבור מצג שווא של שיפור המצב, מדובר היה למעשה במתן פטור המוני

הבאה. ראינו כמה הציבור החרדי היה גאה בחיילי נצח יהודה שפעלו במבצע 'שובו בנים'. זו עוד הוכחה שהיעדים הם בני השגה. חייבים לשקם את האמון בין הצבא לציבור החרדי ולחזור לקצב הגיוס של 2014".

ח"כ שקד דווקא הביעה סיפוק מדיווחי הצבא. "הנתונים שהוצגו בוועדה מראים כי ישנה עמידה ביעדים השנתיים, ועם זאת חלה האטה", אמרה לפי דיווח ב-ynet. "אנו נמצאים בתחילת תהליך, ואלה הם חבלי לידתו. החברה החרדית עומדת בפני מבחן לא פשוט לאחר חקיקת חוק המשנה סדרי חיים... עם שיתוף פעולה בין הגורמים הצבאיים, האזרחיים והפוליטיים, יצלח תהליך הגיוס".

מהפורום לשוויון בנטל נמסר כי הדו"ח הוא "עדות נוספת לכישלון שנקרא החוק לשוויון בנטל. בעוד השרים וחברי הכנסת הציגו לציבור מצג שווא של שוויון ושיפור המצב, מדובר היה למעשה במתן פטור המוני, דחיית השירות והשארתם של הנושאים בנטל לבד במערכה".

בדיון שהתקיים בוועדה ציין ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה כי בחצי השנה האחרונה חלה ירידה בגיוס החרדים. ב"בחדרי חרדים" נכתב כי פרוש אמר כי הזהיר בעבר מפני הירידה. "אם אתם זוכרים את מה שאמרנו לפני חצי שנה, אתם יכולים להבין מדוע יש ירידה", הסביר. ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי הגדיר את החוק "חוק פיגוע". "החוק הזה פגע קשה ביחסים שבין הצבא למתגייסים החרדים", אמר יוגב.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?