כשר, לא מכובד

הח"כ החדש של ש"ס: שובל של דו"חות שחיתות

יואב בן צור, שנכנס לכנסת במקום אריאל אטיאס, הוזכר בדו"חות קשים של מבקר המדינה, ונחקר במשטרה בחשד לעבירות שחיתות ומרמה

שר הבינוי והשיכון,אריאל אטיאס מש''ס במליאת הכנסת. 27042011 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90אריאל אטיאס מש''ס, שפרש מהכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אריאל אטיאס מש"ס פרש מהכנסת ובמקומו נכנס לבית המחוקקים יואב בן צור. גם אם הוא חדש בכנסת, בן צור הוא פעיל ותיק במערכת הציבורית בישראל. הוא מילא תפקידים רבים ושמו נכרך בלא מעט פרשיות. בין השאר היה בן צור במעצר, נחקר במשטרה יותר מפעם אחת ושמו הוזכר בדו"חות חריפים של מבקר המדינה.

בן צור היה מנהל פנימיית "אור חדש" ברכסים. לאחר מינויו של אריה דרעי לשר הפנים הוא מילא תפקידים שונים במערכת הממשלתית. בן צור היה משנה למנכ"ל הרשות למקומות הקדושים אחר כך היה מנכ"ל החברה "המשקם", שהיתה בבעלות חלקית של המדינה וההסתדרות הציונית ונועדה להעסקת קשישים ובעלי כושר עבודה מוגבל.

בדו"ח שפרסם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס במאי 2008 נכתב כי בן צור השתכר 57,600 שקל בחודש בשנת 2006 – הרבה מעבר לשכר המירבי של מנכ"ל בחברה ממשלתית. דו"ח נוסף של המבקר הצביע על כשלים בהתנהלותו כמנכ"ל. "בכירי החברה, בראשם המנכ"ל בן צור, עשו במשאבי החברה כבתוך שלהם", כתב המבקר. "המנכ"ל קיבל שכר והטבות שחרגו במידה ניכרת מהנהוג בסקטור הציבורי ואף מהסכם העבודה האישי שלו".

המבקר כתב כי בן צור מילא תפקיד של ראש המועצה הדתית בירושלים לצד עבודתו כמנכ"ל המשקם; בזבז את כספי החברה

שחר אילן: 'התרגלנו לראות חברי כנסת שהפכו את הכהונה למקור כספי. לבן צור יש רקורד עשיר של אי סדרים עוד לפני שהוא נכנס לכנסת'

על שכירת משרדים יקרים ועל רכישת רהיטים ואביזרים מפוארים לו ולהנהלת החברה; פעל לקבל לחברה מקורבים שונים ללא הליך בחירה שוויוני.

בדצמבר 2007 נעצר יואב בן צור בעקבות מידע שהעביר מבקר המדינה למשטרה ובחשד לעבירות של שוחד, מרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד. הפרקליטות החליטה לסגור את התיק מחוסר ראיות.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, כתב בדף הפייסבוק שלו על כניסתו של בן צור לבית המחוקקים: "יואב בן צור הוא אדם ששובל של דו"חות של שחיתויות רודף אותו בכל אשר יילך. אני מבין שהאיש לא הורשע בדין ולכן הוא כשר לכהן כחבר כנסת, אבל האם זה יביא כבוד לכנסת ישראל? בוודאי שלא. היום שבו יואב בן צור נכנס לכנסת ישראל הוא יום עצוב".

אילן אמר ל-nrg: "בחודש האחרון התרגלנו לראות חברי כנסת שהפכו את הכהונה שלהם למקור כספי, במקרה של בן צור יש אדם עם רקורד עשיר של אי סדרים עוד לפני שהוא נכנס לכנסת".

בחדשות 10 מציינים כי בן צור, כמו אטיאס, נמנה על אנשיו של יו"ר ש"ס, אריה דרעי, ויש לו סכסוך קשה עם אלי ישי.

לידיעה בחדשות 10

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?